Zerwijmy łańcuchy!

Zerwijmy łańcuchy!

„Zerwijmy łańcuchy” to akcja społeczna organizowana od 2007 roku przez magazyn „Mój Pies”. Jej celem jest poprawa losu psów żyjących w Polsce, nieraz przez całe życie, na uwięzi.

 

 

Wżarty w szyję drut, półmetrowy łańcuch, sierść pełna pcheł – tak wygląda rzeczywistość wielu psów w Polsce…

 

„Zerwijmy łańcuchy” to akcja społeczna organizowana od 2007 roku przez magazyn „Mój Pies”. Jej celem jest poprawa losu psów żyjących w Polsce, nieraz przez całe życie, na uwięzi.

Podczas happeningów organizatorzy przypinają się łańcuchami do psich bud. Akcja z roku na rok zatacza coraz szersze kręgi. Zaczynali od placu Zamkowego w Warszawie i 11 miast, w 2010 roku budy stanęły w kilkudziesięciu polskich miastach. Do akcji włączyło się wiele znanych postaci m.in. Agata Buzek, Urszula Dudziak, Kasia Kowalska, Małgorzata Ostrowska, Andrzej Sikorowski, Sławomira Łozińska, Kazimiera Szczuka, Grzegorz Miecugow, Maciej Dowbor, Zygmunt Chajzer, Katarzyna Piekarska, Michał Olszański, Michał Piróg.

W akcji „Zerwijmy łańcuchy” może wziąć udział każdy człowiek, który zdołał przyswoić tę prostą prawdę, że zwierzę czuje i cierpi nie inaczej niż my, a może nawet bardziej, bo jest bezbronne wobec naszej przemocy, i który nie przechodzi wobec cierpienia obojętnie.

Przez cztery lata trwania akcji wiele razy słyszeliśmy, że ktoś, kto choć przez kilkanaście minut poczuł na szyi ciężar łańcucha (a trzeba wiedzieć, że nieraz właściciele zakładają psom łańcuchy przeznaczone dla krów) i spojrzał na świat z perspektywy budy, dużo dokładniej zdał sobie sprawę z barbarzyństwa, którym jest wiązanie psów na łańcuchach na stałe. Przeciwko niemu właśnie protestują organizatorzy… Celem akcji nie jest spuszczenie wszystkich psów z łańcuchów od zaraz – związane są z tym różnego rodzaju zagrożenia. Nadrzędnym celem jest edukacja i uświadamianie coraz większej liczbie osób, jak powinna wyglądać troska o los zwierząt.

Szczegóły na stronie: www.zerwijmylancuchy.pl

Strona akcji na Facebooku: http://www.facebook.com/ZerwijmyLancuchy