Wysokie obcasy? Dlaczego już nie dla mężczyzn?

Wysokie obcasy? Dlaczego już nie dla mężczyzn?

Wysokie obcasy? Dlaczego już nie dla mężczyzn? Kobiety zapożyczają styl i ubrania do tej pory rezerwowane tylko dla mężczyzn, faceci przejmują kobiece fasony i materiały. A buty?

 

 

 

Jak dowiadujemy się z historii, buty na obcasach były używane przez Persów – mężczyzn do jazdy konnej. Bliskowschodnim jeźdźcom obuwie takie pomagało utrzymać równowagę, i co za tym idzie, dobrze wycelować łuk.

Gdy pod koniec XVI wieku Persja nawiązała „stosunki” z Europą, wśród arystokracji rozpoczęła się moda na bliskowschodni ubiór – czyli również na obcasy. Gdy w wysokich butach zaczęły gustować klasy niższe, wtedy też wywołało to zgorszenie klasy wyższej. Co więc wymyślili? Że będą patrzeć na nich z góry…. Czyli wspięli się po prostu na jeszcze wyższe obcasy.

Jak to z wysokimi butami bywa, również i sprzed setek lat te nie były wygodne… Podkreślały za to status właściciela. Były tak samo niepraktyczne jak piękne i drogie zarazem. Czyli podobnie jak jest dziś – obcasy przecież nie są praktyczne, w nich się wygląda. Szczególnym obiektem pożądania są te czerwone – jak np. Louboutin. Już wtedy czerwone obcasy były symbolem statusu, oczywiście o francuskim dyktatorze mody obówniczej jeszcze nikt nie słyszał ;)

 

 

 

Buty kolekcjonowano, podobnie jak dziś. Najsłynniejszym zbieraczem (szafiarzem???) był Król Słońce Ludwik XIV. Był szalenie elegancki w swoich butach, jednak przede wszystkim dodawał sobie nimi wzrostu…. Dodatkowych 10-centymetrów po prostu było mu potrzebne – mierzył zaledwie 163 cm.

 

 

A co z  kobietami? Płeć piękna zainteresowała się obcasami 100 lat później, gdy rozpoczęła się moda na wypożyczanie męskich elementów stroju. Kobiety chodziły więc w kapeluszach, ścinały włosy, paliły fajki i… kupowały buty na obcasach. Oświecenie odebrało mężczyznom obcasy – zaczęły myśleć o swoim stroju bardziej praktycznie. Pozbyli się obcasów, pozostawiając je w domenie kobiet. W połowie XVIII wieku to z kobietami kojarzono bogate zdobienia i biżuterię. Mężczyźni stali się purystami.

Dzisiaj zapożyczanie trendów z mody męskiej to chleb powszedni, natomiast odważni i nowocześni mężczyźni coraz chętniej noszą kolorowe i wzorzyste ubrania. Czy to już pora na obcasy w męskim wydaniu?