Wszystko co truflowe

Wszystko co truflowe

Wszystko co truflowe kocham :) Powinnam napisać truf-love :) A czym tak na prawdę są trufle i skąd pochodzą? Jaka kuchnia wykorzystuje je najlepiej? Kuchnia włoska utożsamiana jest ze spaghetti i pizzą, choć to właśnie Włochy jako kraj nazywany jest wśród mistrzów kuchni także „zagłębiem truflowym”. W wybranych regionach, jak np. w Piemoncie, prym wiodą bowiem dania bardziej wykwintne. Rosnące tam białe trufle trafiają do carpaccio czy makaronu.

 

Tajemniczy smak tych grzybów dla wielu wciąż stanowi zagadkę.  Gatunków trufli jest około 100, ale przyjęło się wyróżniać kilka podstawowych odmian, z których większość rośnie właśnie we Włoszech. Trufla biała o intensywnym zapachu pochodzi z wcześniej wspomnianego Piemontu, trufla czarna (znana jako Black Diamond) z Umbrii.

 

Włoski kompozytor Gioacchino Rossini trufle nazywał „Mozartem wśród grzybów”. Nic dziwnego, że Piemont stał się celem podróżnych zarówno znanych kucharzy, jak i dziesiątek tysięcy turystów. Konkretnie zmierzają oni do miasta Alba. Tam jesienią odbywają się targi poświęcone truflom. Szczegóły na temat imprezy znajdziecie pod linkiem –  http://www.fieradeltartufo.org/

 

 

Trufle są też przedmiotem wielu aukcji. Cenowa rozbieżność jest spora – od 500 do 130 tys. Euro. Jednak za dużo mniejsze pieniądze można kupić dania truflowe, bo należy pamiętać, że trufle są używane głównie jako przyprawa – w postaci np. pasty lub oliwy, dodawanej choćby do mięs.

 

 

 

 

Również w polskich sklepach możemy kupić dania/przyprawy/oliwy i inne o smaku truflowym. Więc nawet gdy nie mamy głębokich portfeli, możemy cieszyć się wykwintnym truflowym smakiem :)

 

Oliwa truflowa cena od 25 do 35 zł.

 

 

Makaron truflowy – cena od 45 do 59 zł

 

 

Pasta truflowa – cena 28,50

 

 

Polenta z truflami – cena 40,90

 

 

Konfitury figowe z truflami – cena 38,90

 

 

Pomidory suszone z truflami – cena 49,30