Wilq Superbohater, Syfon i papierosy

Wilq Superbohater, Syfon i papierosy

Wilq Superbohater, Syfon i papierosy. Aktywni uczestnicy facebookowej rzeczywistości na pewno znają postać Wilqa – sama jestem obserwatorką fanpage (https://www.facebook.com/WILQSUPERBOHATER) . Nie raz memy mocno mnie rozbawiły, gdyż w świetny sposób podsumowują otaczającą nas rzeczywistość.

Jednak na komiks Wilqa trafiłam po raz pierwszy. A to już 20 z serii! Kim jest tytułowy Superbohater?


Wilq to cynik. Nazywany jest Superbohaterem, jednak mocy wyjątkowych nie posiada. Jednak jak przystało na kogoś, kto jest „super” – przydarzają mu się niesamowite przygody – ratuje Opole z opałów. Ma własna ekipę, która składa się z wychudzonego Alc-Mana, przysadzistego Entombeda, Mikołaja – który się jąka – skrycie zakochanej Słaby Wielbłąd oraz milicjanta Gondora.

Jubileuszowy, dwudziesty album Wilq’a – „Syfon i papierosy” – to klika opowieści m.in. Gondor – pierwszy trop, Au revoir les requins, Najlepszy superbohater nieanglojęzyczny, Inwazja rabunkowa z usiłowaniem podbicia.

Zeszyt zdominowany został jednak przez postać komisarza Gondora i historię jego pierwszej sprawy w Opolu. Komiks „Gondor – pierwszy trop” to epicka opowieść kryminalna osadzona w czasach wielkiego kryzysu w Opolu roku 1982. Jest tu wszystko co znamy z klasycznych antymoralitetów gangsterskich: para detektywów i napad na bank, młodociane prostytutki i policyjne odprawy, łemkowie i szalety miejskie, a przede wszystkim syfony i papierosy, papierosy i jeszcze raz papierosy.

Kolejne opowieści to krótkie, ale również brawurowe historie z Wilqiem, Alcmanem, Entombetem, Mikołajem i Słabym Wielbłądem w rolach głównych.

„Au revoir les requins” opowiada o miłości, która łamie nie tylko serca, ale i szczęki. „Najlepszy superbohater nieanglojęzyczny” został oparty na skandalizującym scenariuszu „HIV na drzewie” i jest to dzieło absolutnie nie dla wszystkich. Wreszcie „Inwazja rabunkowa z usiłowaniem podbicia” – toporne science-fiction po raz kolejny wałkujące temat ataku Marsjan na Opole. Ale gościnnie występuje w nim Człowiek Wulgaryzm z Wielunia, który jest po prostu mistrzem świata – znałam kogoś podobnego – SERIO!

„Syfon i papierosy” to na pewno komiks nie dla dzieci! To bardzo zabawne odwzorowanie naszej polskiej rzeczywistości, ubarwione soczystymi przekleństwami i tylko z pozoru banalnymi rysunkami. Jest na pewno fajnie i zabawnie! Krótko mówiąc, najnowszy Wilq to świetne oderwanie się od rzeczywistości i zupełnie coś nowego – do tej pory nie miałam takiego komiksu w rękach. Serdecznie polecam na odmóżdżenie ;)

P.S.

Ekipa Wilqa Superbohatera wystąpi niebawem w animowanym filmie. Poniżej zwiastun.