Wierszem da się napisać wszystko!

Wierszem da się napisać wszystko!

Wierszem da się napisać wszystko!  To motto, które przyświeca wydawanej przez Literacki Egmont serii „Wierszem napisane”. Seria skierowana do dzieci, zawiera utwory mniej lub bardziej znanych klasyków, które…czytało mi się znakomicie! Bo któż nie pamięta wspaniałych wierszy Jana Brzechwy? Tych omawianych w szkole i tych przedstawianych w filmach np. „Akademii Pana Kleksa” oraz tych, które po prostu swobodnie krążyły w obiegu, powtarzane przez mamy i śpiewane na podwórkach.

„Wiersze z charakterem” są jedną z propozycji serii „Wierszem napisane”. Jan Brzechwa świetnie sprawdza się w roli analityka i wesołego przewodnika po ludzkich charakterach. Jego wiersze są ciekawe, zadziorne i tajemnicze. Są po prostu takie, że jednokrotnym przeczytaniu zapadają w pamięć…”na tapczanie siedzi leń, nic nie robi cały dzień” można by dokończyć bez zastanowienia.

 


Drugą propozycją z serii, którą miałam okazję przeczytać był zbiór utworów A. A. Milne z oryginalnymi ilustracjami Ernesta H. Sheparda. Wiersze twórcy Kubusia Puchatka, są już propozycją odrobinę bardziej melancholijną, skłaniającą do zadumy i refleksji, opisującej rzeczywistość w sposób zrozumiały dla dziecka i potrafiącej odtworzyć podobny stan u dorosłego odbiorcy.

IMIĘ
No i jak mam nazwać, jak,
moją burą mysz?
Oczka małe ma jak mak,
Ale ogon o-grom-nyż.
Czasem do niej mówię: Groźna Klaro,
bo jej ogon jest długi jak makaron.
A czasem ją nazywam Katarzyną Srogą,
bo dopiero przy plecach kończy się jej ogon,
A czasem wołam na nią Krystyna Straszliwa,
bo twierdzi, że lubi, jak ją ciut przezywam…

Ale myślę. Że nazwę ją po prostu Iwoną,
bo jest moją myszą ulubioną.

Wśród prawie pięćdziesięciu utworów każdy znajdzie swój ulubiony. Cała przyjemność tkwi jednak w gonieniu tego poetyckiego króliczka. „Wierszem napisane”, to lektura dla dzieci, wspólnego czytania z dziećmi i samodzielnego czytania, kiedy bez skrępowania Będziemy mogli się zadumać, zaśmiać i zwyczajnie powspominać niezwykłe czasy.