WIELKA KSIĘGA. Hania Humorek.

WIELKA KSIĘGA. Hania Humorek.

Znacie już Hanię? Hanię Humorek? Jest bohaterką i śmieciologiem, a słynie ze swych rozmaitych humorków! „Hania Humorek miała humorek . I to wcale nie za dobry humorek. Paskudny. Humorek ze złą minką.” Dlaczego? Ponieważ poznajemy Hanię pierwszego dnia szkoły, dokładnie trzeciej klasy. „Jedną z najgorszych rzeczy w pierwszym dniu szkoły było, to, że wszyscy wracali z wakacji w nowych koszulkach z napisami: DISNEYLAND, WODNY ŚWIAT, JAMESTOWN: RODZINNE MIASTO POCAHONTAS.” Hania nie miała nowej koszulki, bo nigdzie nie wyjechała…


Złe humorki pomagają dziewczynce przepędzać rodzice – Państwo Humorkowie oraz najlepszy przyjaciel Rysiek.

Hania ma również młodszego brata, zwanego Smrodkiem, który bywa źródłem złych humorków, chodzi do drugiej klasy i myśli, „że pozjadał wszystkie rozumy” oraz kotkę Myszkę lubiącą banany. Wkrótce do wąskiego grona przyjaciół dołącza również „Franek pożeracz kleju Perełka”.
Podczas 3 opowieści, które znajdziemy w „Wielkiej Księdze” („Hania Humorek”, „Hania Humorek zostaje gwiazdą” i „Hania Humorek ratuje świat”) przeżyjemy z bohaterką wiele dobrych i złych humorków. Przekonamy się jak najgorszy dzień z życia może okazać się najzabawniejszym, jak ratować świat zaczynając od własnego podwórka, jaka jest wartość sławy, co to jest niesława oraz że „co dwie głowy to niejedna”. Dowiemy się też całkiem sporo o literowaniu, kompostowaniu i zagrożonych gatunkach ;)
Hania jest dziewczynką jedyną i wyjątkową (tak jak każde dziecko ;)). Uczy się jak sobie radzić w sytuacjach kryzysowych, np. kiedy młodszy brat wyleje sok na sam środek wyklejanki, nad którą pracowało się przez miesiąc(!). Zapewniam, że ta dziewczynka podbije serca Waszych dzieci i Wasze własne. Bardzo możliwe, że pomoże zrozumieć dorosłym, że mur z gumy do żucia jest rzeczą niesamowitą, a czasem TRZEBA zanegować rzeczy, które się uwielbia, a najlepszym wyjściem jest wyjście do szkoły w piżamie… ;)
Megan McDonald wychowała się w Pensylwanii w Stanach zjednoczonych jako najmłodsza z pięciu sióstr. Megan postanowiła pisać, ponieważ nigdy nie mogła dojść do słowa w swojej rodzinie gawędziarzy. Posiada dyplom z literatury dziecięcej, a za nim zajęła się pisarstwem, pracowała w księgarniach, bibliotekach i szkołach.
Peter H. Reynolds, wraz z bratem bliźniakiem, od siódmego roku życia tworzył i „publikował” we własnych gazetach i książkach. Studiował w akademii Sztuk Pięknych, a za swoją życiową misję uważa „opowiadanie historii, które maja znaczenie”.
Tytuł oryginału serii brzmi: Judy Moody, a genialne tłumaczenia zawdzięczamy Aldonie Możdżonek.
Gorąco polecam również serię przygód Hani Humorek w formie audiobooków czytanych przez urzekającą Julię Kamińską.
Ale ostrzegam: dziewczynki, które raz zasmakują w przygodach Hani Humorek, chcą je przeżywać na okrągło ;)
Tytuł: Wielka księga. Hania Humorek
Autorzy: Megan McDonald, Peter H. Reynolds
Wydawnictwo: Literacki Egmont