Jedziemy do Westeros, czyli plenery w serialu „ Gra o Tron ”

Jedziemy do Westeros, czyli plenery w serialu „ Gra o Tron ”

Fanom kultowego serialu „Gra o tron” (i cyklu powieści George’a R. R. Martina „Pieśń Lodu i Ognia”) Westeros nie trzeba przedstawiać. Tym, którzy jeszcze nie zarazili się miłością do amerykańskiego serialu fantasy przybliżymy co nieco pewne fakty. Westeros jest jednym z trzech kontynentów znanego świata. Na jego powierzchni przeważają tereny Siedmiu Królestw, kontynent jest długi i wąski, klimat bardzo zróżnicowany, od suchych i gorących pustynnych obszarów na południu, po mroźne i zaśnieżone przestrzenie dalekiej północy.

Wspaniale byłoby zobaczyć te wszystkie miejsca, które oglądamy w serialu, na żywo, np. zamek Winterfell, Królewską Przystań, Astapor, albo obszar za Murem. Ale zaraz… przecież to da się zrobić. W końcu najważniejsze przestrzenie Westeros to nic innego jak mniej lub bardziej znane nam tereny Europy i Afryki. Prześledźmy zatem, które plenery „zagrały” miejsca z Siedmiu Królestw. Jak się okazuje, Westeros nie leży wcale tak daleko.
Siedziba Starków — Winterfell to okolice zamku Ward pod Belfastem. Sceny w Winterfell to także rejony zamku Doune w Szkocji. Królewską Przystań w pierwszym sezonie serialu zagrała maltańska Mdina, a romantyczną scenerię ślubu Daenerys i Khala Drogo możemy odnaleźć na, również należącej do Malty, wyspie Gozo z najpopularniejszą atrakcją turystyczną Błękitnym Oknem. Od drugiego sezonu filmowcy przenieśli stolicę Siedmiu Królestw do malowniczego Dubrownika, a leżące nieopodal arboretum w Trsteno również pojawiło się w serialu. Miasto Quarth zagrała wyspa Lokrum. Krainę za Murem odnajdziemy na Islandii, pierwsze dwa sezony kręcono na lodowcu Vatnajökull, zdjęcia do trzeciego powstały w okolicach jeziora Myvatn charakteryzujących się jaskiniami z gorącymi źródłami. Ci, którzy odwiedzili Maroko bez problemu rozpoznają ścieżki, którymi podążała Khaleesi. As-Sawira to Astapor, a Yunkai to Ajt Bin Haddu (to miejsce możemy odnaleźć też w innych filmach, choćby w “Gladiatorze”). W najnowszym, piątym sezonie pojawiło się nowe miejsce. Wodne Ogrody w Dorne to słynny pałac królewski w hiszpańskiej Sewilli.
Ostatnio coraz bardziej popularne stają się wycieczki śladami znanych filmów czy seriali, dlatego zainspirowana wpisem na fanpejdżu biura podróży Interhome zaczęłam rozważać wycieczkę do Królewskiej Przystani.

A jakby ktoś z Was również chciał zobaczyć Królewską Przystań to można tutaj:

http://www.interhome.pl/chorwacja/dalmacja-poludniowa/dubrownik/

unnamed (1)

unnamed (3)

unnamed (2)

 • Alina Minkowicz

  Zachwycająca – już mam plan na wakacje :D

 • Kasia Nowak

  No proszę, a tak mi się wydawało, że znam Królewską Przystań :) ale tyko ze zdjęć, muszę się tam wybrać koniecznie:)

 • Joanna Filak

  Prawdziwy fan musi objechać wszystkiej serialowe miejsca, nie ma mowy aby było inaczej. ja zamierzam, choć nie mam pojęcia ile mi to zajmie?

 • Piotr Cichocki

  Naprawdę nabrałem ochoty na podróż do Chorwacji!