Uwaga na komary!

Uwaga na komary!

Uwaga na komary! Od niedawna mało znana dirofilarioza jest przenoszona przez polskie komary – alarmują weterynarze. W najbliższy weekend rusza ogólnopolska kampania odpowiedzialnej opieki nad zwierzętami domowymi. W trzech parkach Warszawy można za darmo zbadać psa i dowiedzieć się, jak go chronić.

 

 

Inauguracja kampanii w sobotę 18 maja w Warszawie. Punkty konsultacyjne będą otwarte od godz. 11 do 16 w Parku Skaryszewskim, Powsinie i na Polu Mokotowskim.

Przekazywana w parkach i w internecie plotka głosi, że w tym roku komary i kleszcze są wyjątkowo uciążliwe. Właściciele psów do tej pory bali się głównie chorób odkleszczowych, jak babeszjoza. Tymczasem groźne mogą być też komary. Np. przenoszona przez nie leiszmanioza może powodować zapalenie wątroby, układu pokarmowego, oczu, kości i stawów, a nawet atakować nerki, co prowadzi do śmierci zwierzęcia.

Jeszcze groźniejsza może być dirofilarioza. Do niedawna choroba występowała tylko w cieplejszym klimacie i w Polsce występowała sporadycznie u psów, które przywlekły ją z zagranicy. W ubiegłym roku fachowa prasa po raz pierwszy alarmowała o przypadku choroby u owczarka niemieckiego, który nigdy nie wyjeżdżał z Polski. W tym roku pojawiają się kolejne przypadki, m.in. pod Radzyminem. To oznacza, że choroba zaczęła być przenoszona także przez polskie komary. Dirofilarioza polega na lokalizowaniu się nicieni pod skórą lub w okolicach serca. Pasożyty mogą mieć nawet kilkadziesiąt centymetrów długości, choroba nieleczona prowadzi do śmierci zwierzęcia.

O zagrożeniach czyhających na stołeczne zwierzęta można dowiedzieć się w weekend w namiotach, które staną w trzech parkach. Weterynarze będą udzielać w nich darmowych konsultacji weterynaryjnych, podpowiedzą, jak zapobiegać zagrożeniom.

Kampania badania firmy Bayer „Polegam na tobie” posłuży do przygotowania raportu o stanie zdrowia psów w Polsce.