„Strażnicy Historii. Nadciąga burza” Damian Dibben

„Strażnicy Historii. Nadciąga burza” Damian Dibben

Tytuł Strażnicy historii. Nadciąga burza
Tytuł oryginalny The Storm Begins
Autor Damian Dibben
Seria Strażnicy historii
Tom 1
Wydawnictwo Egmont
Gatunek Fantasy
Data wydania 2012-04
Stron 328
Cena 34,99 zł
Oprawa Miękka 

strażnicy historii

Rodzice Jake’a Djonesa zaginęli bez wieści i nie wiadomo, w jakim są miejscu na Ziemi i w jakim momencie historii. Jake poznaje ich zdumiewający sekret: oboje należą do Tajnych Służb Straży Historii, stowarzyszenia, którego członkowie podróżują przez stulecia, aby udaremniać poczynania złoczyńców manipulujących przy dziejach świata. W poszukiwaniu rodziców Jake przenosi się z Londynu XXI wieku do dziewiętnastowiecznej Francji, gdzie trafia do Punktu Zero, głównej siedziby strażników historii. Tam poznaje barwną grupę młodych agentów i wraz z nimi wyrusza do epoki renesansu, aby podjąć misję ratowania dziejów przed złowrogim Zeldtem, który zamierza zniszczyć świat, jaki znamy. Przeszłość jest w niebezpieczeństwie i tylko Jake Djones może ją ocalić!

 

To są pierwsze informacje, które widzimy po wzięciu książki do ręki. Oczywiście – to prawda – książka opowiada o chłopcu, który szuka swoich rodziców. Ale czy tylko o tym? Książka mówi przede wszystkim o tym, jak ważna jest historia. Należy ją chronić w niezmienionej formie, bo co by było gdyby ktoś spróbował ja zmienić? Zastanawialiście się kiedyś, co by się wydarzyło, gdybyśmy dostosowali ją do naszych potrzeb? „Strażnicy historii” mówią oczywiście o tym w sposób dosłowny… Jest to pierwszy tom serii o czternastoletnim Jake’u, który nagle dowiaduje się, że ma wrodzony dar – może przenosić się w czasie. Powieść została uznana za światowy bestseller i przetłumaczona na dwadzieścia języków! Jest to debiut – bardzo udany debiut.

Damian Dibben jest świetnym narratorem – stylizował język odpowiednio do epoki, w których rozgrywały się wydarzenia. Jednocześnie było to bardzo naturalne. Nowoczesność przeplotła się tu ze staromodną elegancją – również w kreacjach bohaterów – a przez całość treści przebija humor i świetne dialogi. Mimo iż podczas czytania książki odwiedzamy różne miejsca i epoki, to nie mamy do czynienia z tasiemcowymi opisami. Akcja jest tu wartka i zaskakują nas jej nagłe zwroty. Jeżeli ktoś nastawia się na typowa powieść dla dzieci, w której występują tylko nastolatki, to się rozczaruje. Spotykamy tu postacie od kilkulatków poprzez nastolatków po osoby baaardzo dorosłe. Każdy bohater jest niepowtarzalny i odgrywa w powieści istotna rolę. Dzięki tym zabiegom akcja mknie jak szalona już od pierwszej strony, aż do intrygującego zakończenia. Od razu miałam ochotę sięgnąć po następny tom, lecz będzie trzeba jeszcze na niego trochę poczekać.

Jednym słowem polecam :)

Książka dostepna jest jeszcze w formie e-booka i audiobooka (czyta Leszek Zduń) – poniżej fragment do przesłuchania.

 

Chcecie wczuć się w niepowtarzalny klimat książki? Zobaczcie polski trailer! Miłego oglądania :)