Strażnicy Historii część II Circus Maximus

Strażnicy Historii część II Circus Maximus

To już druga część serii przygodowej o bohaterach tajemniczej organizacji zwanej Strażą Historii. W Circus Maximus już od początku zagłębiamy się w sam środek akcji. Z założenia nudna misja, jaką miał być rutynowy odbiór porcji atomium – substancji umożliwiającej skoki w czasie, wynikają niewyobrażalne kłopoty.

 

 

 

Kończy się ona fiaskiem z winy głównego bohatera – Jake’a Djones’a. Cała organizacja staje w niezłych tarapatach, zapasy atomium są na wyczerpaniu, a źródło jego pozyskiwania zagrożone. Kolejne istotna sprawa – pierwszy raz wrogowie naszych bohaterów przechwytują atomium, które mogą wykorzystać do swojego diabelskiego planu, zmiany biegu historii.

Książka Damiana Dibbena to młodzieżowy bestseller o przygodach niesfornego ale utalentowanego Jake’a, Charliego z wiecznie towarzyszącą mu papugą – Panem Drake’em oraz pewnego siebie chłopca – Natana, którego umiejętności fechtunku ustępują jedynie wiedzy o garderobie każdego miejsca i czasu historii świata (co wbrew pozorom przydaje się bohaterom bardziej niż umiejętności karate).

„Strażnicy Historii” wyróżniają się co najmniej dwoma aspektami. Może zabrzmi to dziwnie, ale prawie wszyscy główni bohaterowie spotykani w literaturze młodzieżowej nie mają rodziców lub z różnych powodów nie mogą utrzymywać z nimi kontaktów. Tutaj jest odwrotnie. Rodzice Jake’a żyją, w dodatku w dalszym ciągu są aktywnymi członkami Straży Historii.

 

 

 

Warto też zwrócić uwagę na motywację głównego bohatera. Jedenastoletni Jake chce stać na straży historii z wyboru. To subtelna kwestia ale nie wypada jej przeoczyć. Zazwyczaj bohaterowie są pozbawieni wyboru własnej drogi życiowej. Nierzadko czują się nieszczęśliwi, że zostali wciągnięci w kłopoty o globalnym zasięgu. Jake ma wybór i chętnie z niego korzysta. To właśnie sprawia, że cieszy się moją sympatią. Jake Djones posiada moc, która może pozwolić mu ocalić świat. Nie musi tego robić ale chce. Bo któż by nie chciał?

Autor: Damian Dibben
Seria: Strażnicy historii
Tytuł: Circus Maximus
Wydawnictwo:
 Egmont
Gatunek:
 
Fantasy
Stron:
 332
Oprawa Miękka 
Zainteresowanych „Strażnikami Historii” zapraszam również do przeczytania  recenzji pierwszej części serii „Nadciąga burza”.
http://louloublog.pl/straznicy-historii-nadciaga-burza-damian-dibben/