„Siostry Pancerne i pies”

„Siostry Pancerne i pies”

 

„Siostry Pancerne i pies”  to najnowsza powieść Agnieszki Tyszki. O czym jest? Cztery siostry mieszkają razem z mamą, zakręconą ekolożką, chwilowo nieobecnym tatą i uroczym kundlem Paprochem w starej willi. Róża – artystyczna dusza, która projektuje ubrania i przeżywa pierwszą miłość, Jaśka – wiecznie zbuntowana nastolatka, mocno stąpająca po ziemi Teśka oraz marzycielka Gienia nie zawsze są w stanie dojść do porozumienia, a ich życie bywa pasmem konfliktów. Jednak w obliczu zagrożenia siostry połączą siły i staną po tej samej stronie barykady. Czy dzięki sile siostrzanej przyjaźni uda się pokonać przeciwności losu?

 

 

Tytuł został mi polecony przez znajomą. Wzięłam jak zwykle tą dobrą radę  w nawias, gdyż zazwyczaj wątpię i nie dowierzam… Ale gdy już  zaczęłam ją czytać, po prostu nie mogłam przestać.

Książka wyszła w nieznanej mi dotąd serii „różowe okulary”. Czyta sie ja własnie jakby miało się na sobie różowe okulary :) Człowiekowi robi się miło, sympatycznie i wesoło. Można też powiedzieć, choć zabrzmi to dziwnie, że ekologicznie! Mama sióstr Pancernych, bezwzględnie nie wpuszcza do swojego domu dorobku chemii przemysłowej. Nie ma tam trujących środków czystości ani sztucznego jedzenia. Jest za to czas dla rodziny, wspólne śniadania i wygłupy. Prawda, że sielanka? Otóż nie do końca. W domu mamy dzielnie buntującą się przeciwko światu Jaśkę, Teśkę z problemami w szkole (bardziej z wychowawczynią) i pierwszą miłość Róży.

 

Czy to wszystko nie brzmi trochę jak pomysły zaczerpnięte z młodzieżowej klasyki Małgorzaty Musierowicz? Moim zdaniem, Agnieszce Tyszce z powodzeniem udało się przełamać monopol na rodzinne historie. Różni je spojrzenie na  rodzinę. Mama ekolog wychowała mądre dzieci. Ale czy są to samodzielne osoby, które same mogą sprostać wszystkim przeciwnościom  losu? Nie musieliśmy tego sprawdzać. Gdy ciemne chmury zebrały się na domem Pancernych, siostry były w nim po prostu razem.

Książkę polecam wszystkim, którzy lubią zwykłe historie. Dalekie od magii, zaczarowanych różdżek, potworów i wszechobecnych motywów fantazyjno magicznych. Można ja czytać rodzinnie lub indywidualnie. Na pewno zrobi wam się miło i ciepło :)

 

Autor:  Agnieszka Tyszka
Tytuł: Siostry Pancerne i pies z serii

Seria: Różowe okulary

Wydawnictwo: Egmont
Stron: 144
ISBN: 978-83-237-5303-2