Ronaldo, chłopiec, który wiedział, czego chce.

Ronaldo, chłopiec, który wiedział, czego chce.

Czy twoje dziecko, zamiast z zapałem zdobywać wiedzę czytając książki, woli haratać w gałę z kolegami, na osiedlowym boisku? A może to ty jesteś zapalonym fanem piłki nożnej, lecz twoja latorośl nie przejawia żadnego zainteresowania tą genialną dyscypliną sportu? W obu przypadkach książka Yvette Żółtowskiej-Darskiej, „Ronaldo. Chłopiec, który wiedział, czego chce” powinna trafić na podatny grunt.

Yvette Żółtowska-Darska, zawodowo dziennikarka i była szefowa TVN Style, a prywatnie wielbicielka futbolu, podjęła się napisania serii książek prezentujących sylwetki najznamienitszych współczesnych piłkarzy. Na pierwszy ogień poszedł Lionel Messi (książka „Messi. Mały chłopiec, który stał się wielkim piłkarzem”). Teraz dostajemy biografię, jakże by inaczej, Cristiano Ronaldo.

Pomysł na serię, czyli biografie pisane z myślą o najmłodszych, wydawał się dość ryzykowny, ale trafiony. Biografia Messiego długo zajmowała czołowe miejsca na książkowych listach bestsellerów. Yvette Żółtowska-Darska zaprezentowała nam smakujący wyśmienicie koktajl gatunkowy. „Ronaldo. Chłopiec, który wiedział, czego chce” to połączenie najeżonej faktami biografii prezentującej kolejne etapu kariery CR7 i podręcznika z ciekawostkami geograficzno-kulturowymi różnych krajów Europy (ze szczególnym uwzględnieniem Portugalii, Anglii i Hiszpani, czyli państw w których Cristiano Ronaldo miał okazję zakotwiczyć na dłużej). Lecz przede wszystkim jest to historia o zakompleksionym chłopcu z prowincji, który wyrusza w świat, by spełnić swoje marzenie o zostaniu najlepszym piłkarzem świata. Autorka nie boi się fabularyzować suchych faktów o swoim bohaterze, wymyślać mu ukrytych intencji i emocji, wprowadzać dialogów. W ten sposób winduje biografię Cristiano na poziom niemal archetypicznej bajki, w której talent i ciężka praca pozwalają pokonać wszystkie przeciwności losu i zdobyć upragnioną nagrodę.

Pochwalić także należy rzetelność, z jaką Żółtowska-Darska podeszła do tematu. Imponująca baza ciekawostek i anegdot zadowoli chyba każdego miłośnika piłki nożnej (moja ulubiona to ta, że Ronaldo jest jedynym piłkarzem w historii, który strzelił bramkę w każdej, z dziewięćdziesięciu regulaminowych minut meczu). Do tego znakomite, okraszone ogromną ilością zdjęć i ilustracji, wydanie książki.

DSC_0966

Z czystym sumieniem polecam wszystkim fanom futbolu – dużym i małym, teraźniejszym i przyszłym – i czekam na kolejne części.

Wydawnictwo Egmont Polska, Warszawa 2015
Książka już w sprzedaży: 
przejdź do sklepu