„Projekt Zębatka”, czyli dziewczyny na rowery!

„Projekt Zębatka”, czyli dziewczyny na rowery!

W sobotę (04.08.2012) na dziedzińcu zamkowym w CSW w Warszawie odbędą się warsztaty rowerowe z feministycznym zacięciem.

 

 

Projekt Zębatka to organizowane od dwóch lat warsztaty podstawowych napraw rowerowych, adresowane głównie do kobiet.

Pomysłodawczynią projektu jest Zosia Nawrocka, dziewczyna, dla której niestraszne są tajniki hamulców i przerzutek, a także centrowania koła. Na pierwsze zorganizowane przez nią warsztaty zgłosiło się pięć razy więcej pań, niż było miejsc.

 

– Przyjedź na swoim rowerze, nie zakładaj najczystszej białej koszuli – zachęcają organizatorki wydarzenia. – Jeśli wiesz, że musisz w swoim rowerze wymienić którąś z części układu hamulcowego (np. linkę, pancerz, klocki), weź nowe części ze sobą. Narzędzia (klucze, łatki, łyżki do opon, pompki) będą na miejscu, ale jeśli przyniesiesz własne, nie będziesz musiał/a czekać w kolejce – radzą.

Projekt ma feministyczny sznyt. – Zajęcia adresowane są głównie do kobiet, bo ze względu na stereotypy i z powodu profilowanej płciowo edukacji kobiety mają mniejszą szansę na nabycie umiejętności technicznych – tłumaczy Klaudia Piwowar z Zielonego Jazdowa, cyklu letnich wydarzeń ekologicznych, w ramach których organizowane są rowerowe warsztaty. – Stereotyp oddziałuje na dziewczęta i kobiety z dwóch stron, od zewnątrz, poprzez drwiące uwagi typu: „lepiej nie ruszaj, bo zepsujesz” i od środka, jako nasz własny wewnętrzny krytyk: „lepiej niech zrobi to za mnie ktoś, kto umie” – tłumaczy Piwowar.


– Zajęcia adresowane są głównie do kobiet, ale nie wypraszamy też chętnych osób nieidentyfikujących się jako kobiety – piszą organizatorki na facebooku – http://www.facebook.com/pages/Projekt-Z%C4%99batka/259669111088

Zębatka ma przełamywać opór kobiet przed samodzielną naprawą rowerów. W ramach warsztatów organizowane są podwieczorki rowerowo-filmowe i wykłady. Dziewczyny z Zębatki chcą też wyprodukować filmowe poradniki i znak jakości, który byłby przyznawany serwisom rowerowym przyjaznym kobietom.

Warsztaty odbędą się w tym sezonie już po raz drugi. Pierwsze miały miejsce 28 lipca i przyciągnęły sporo zainteresowanych.

Projekt Zębatka. Program warsztatów

 

4.08.2012 sobota – warsztaty hamulcowe
10:00- 13:00 – warsztat tylko dla kobiet
13:30 – 16:00 – warsztat nie tylko dla kobiet
W programie teoria (typy hamulców, mechanizm, podstawowe usterki) i praktyka (regulacja, wymiana części).

UWAGA! Warsztaty przeznaczone tylko dla posiadaczek i posiadaczy następujących typów hamulców: cantilever, v-break, hamulce szosowe symetryczne, hamulce szosowe jednostronne (jeśli nie wiesz jakie hamulce masz w swoim rowerze, porównaj je ze zdjęciami w internecie).

Na warszawy obowiązują zapisy. Aby wziąć w nich udział należy wysłać na adresprojekt.zebatka@gmail.com email z imieniem, nazwiskiem, wybraną godziną warsztatu (10:00 lub 13:30) oraz typem hamulca w Twoim rowerze (ewentualnie załącz zdjęcie).

Impreza odbędzie się na dziedzińcu zamkowym Centrum Sztuki Współczesnej.