Pomysł na romantyczny weekend – unikat w skali światowej

Pomysł na romantyczny weekend – unikat w skali światowej

Pomysł na romantyczny weekend – unikat w skali światowej. Nie wiecie gdzie pojechać we dwoje i jednocześnie spędzić czas w wyjątkowy sposób? Możecie wybrać się do Opactwa Cystersów w Lubiążu. To arcydzieło architektury jest nie tylko największym opactwem cysterskim, ale także drugim pod względem wielkości kompleksem sakralnym na świecie. Zespół klasztorny zajmuje powierzchnię większą od zamku na Wawelu, a fasada ma długość 223 metrów i tym samym nosi tytuł najdłuższej barokowej fasady w Europie! Najbardziej imponującym skarbem są jednak wspaniałe wnętrza opactwa – zdjęcia z odrestaurowanych sal przywodzą na myśl wystawne komnaty Wersalu. Poznajcie bliżej to niesamowite miejsce!

 

 

 

Historia opactwa cystersów w Lubiążu, będącego jednym z najcenniejszych tego typu obiektów w Europie, sięga XII wieku. W 1163 roku osadzono tu pierwszy zakon – bracia przybyli z Pforty nad Saalą w Turyngii. Klasztor szybko stał się ważnym ośrodkiem kultury na Śląsku, a jego dobra z czasem powiększały się i wkrótce stał się jednym z największych posiadaczy ziemskich w regionie.

 

 

Kompleks klasztorny został zniszczony podczas wojen husyckich, jednak pod koniec XV wieku opactwo zostało odbudowane oraz uzupełnione o fortyfikacje. Barokowy styl uzyskało w II połowie XVII wieku, wtedy także wzbogaciło się o liczne obrazy i freski autorstwa Michała Willmanna. W ciągu kolejnych lat klasztor otrzymał m.in. pałac opacki z 300 salami. Wówczas bogato ozdobiono wnętrza – pojawiły się plafony, freski i posągi.

Kompleks został niestety zniszczony podczas II wojny światowej – w lochach Niemcy produkowali części do rakiet V1 i V2. W 1945 roku klasztor zdewastowali z kolei Rosjanie – prawdopodobnie skradli insygnia władzy i zniszczyli trumny Piastów Śląskich. Na szczęście te mroczne czasy opactwo ma już za sobą i dziś atrakcja powoli powraca do dawnej świetności.

Kompleks znów cieszy oko głównie dzięki Fundacji Lubiąż, która została założona w 1989 roku na rzecz renowacji niezwykłego zabytku. Efekty jej działalności robią wrażenie. W 1996 roku udostępniono zwiedzającym Salę Książęcą, która sama w sobie stanowi wspaniały zabytek. Ma 400 m kw. i wypełniają ją dzieła prawdziwych mistrzów – rzeźby Józefa Mangoldta czy malowidła Christiana Bentuma.

Do 2000 roku wymieniono wszystkie dachy (w całym kompleksie zajmują one 2,5 ha!), a następnie otwarto refektarz. Jak czytamy na stronie fundacji, prace konserwatorskie w bibliotece są już na poważnie zaawansowanym etapie. Porządkowany jest także dziedziniec i teren dawnych ogrodów.

Kompleks obejmuje bazylikę Wniebowzięcia NMP (z kryptami, w których znajdują się nagrobki Piastów Śląskich i mumie opatów – w sumie 98), klasztor, pałac opatów, kościół św. Jakuba oraz zabudowania gospodarcze. Dla turystów udostępnione są odrestaurowane wnętrza (jadalnia opata, sala książęca, kościół NMP i refektarz), natomiast w całości obiekt można zwiedzać w trakcie drugiego weekendu maja – wówczas istnieje niepowtarzalna szansa podziwiania klasztornych strychów czy podziemi.

Bilety wstępu: 12 zł (normalny), 8 zł (ulgowy).