POCZYTAJ ZE MNĄ!

POCZYTAJ ZE MNĄ!

Jeżeli kochacie książki i…chcielibyście mnie bardziej poznać, to przeczytajcie dzisiejszy wywiad…ze mną i książkami, który powstał w ramach akcji „Poczytaj ze mną” towarzyszącej premierze serii książek wspierających czytelnictwo w Polsce – wkrótce znajdziecie ich recenzje na blogu! :)

 •  Od kiedy prowadzisz bloga?

Już od kilku lat, a mam wrażenie, jakbym robiła to od początku świata. :)

 •  Skąd pomysł na blog?  

Z wrodzonej chęci dzielenia się wiedzą z innymi, opowiadania, spisywania swoich przeżyć, odkryć – kulinarnych, życiowych, kulturalnych. Życie jest bogate i warte komentarza. Zawsze kiedy dowiedziałam się czegoś ciekawego, chciałam zaraz komuś o tym powiedzieć.

 •  Czy pamiętasz swoją pierwszą książkę w życiu.

Właśnie dobre pytanie. Mogę przywołać pierwszą, która zapadła mi w głowie, ale jestem pewna, że wcześniej też się jakieś zdarzyły. J Był to zbiór baśni Andersena

 • Dlaczego warto czytać dzieciom/z dziećmi?

Wspólne czytanie, to przyjemna forma wspólnego spędzania czasu. Książki zawsze były w moim domu czymś tak oczywistym, jak to, że jemy obiad, czy chodzimy na spacery. Warto czytać, bo warto być ze sobą razem. Warto czytać, bo to rozwija słownictwo i wyobraźnię. Książki uczą nas empatii, historii, życia, nawet jeżeli jest to życie bardzo zmyślone i podane w formie fantastyki.

 •  Co myślisz o polskiej literaturze dla dzieci?  

Myślę, że jest dobra, ale zmaga się z legendą o tym, że…nie istnieje. Nawet nie wiecie ile razy w życiu nasłuchałam się o tym, że dobra literatura dla dzieci istniała 50 lat temu, 30 a później to już są tylko wznowienia pomysłów sprzed lat, albo kulturalne potworki przed którymi można tylko bronić dzieci.

Pewnie zresztą też słyszeliście takie zdania, ale wiecie co? Prawie zawsze mówią to ludzie, którzy nie mają dzieci i prawdopodobnie w ogóle są z książkami na bakier.

 •  Czy ilustracje w książkach są ważne?

Są bardzo ważne i kocham je! Najlepiej niech będą ilustracjami z prawdziwego zdarzenia, a nie komputerowymi wygibasami. Uwielbiam ilustracje Marianny Oklejak, Joanny Rusinek, Daniela De Latour.

 •  Twój ulubiony gatunek literacki?

 Każdy dobry! ;)Naprawdę tak mam. I z muzyką i z filmami, ale to absolutnie nie znaczy, że podoba mi się wszystko. Wręcz przeciwnie, ale mam nadzieję, że taka gatunkowa otwartość zostanie mi jeszcze na długo i nie okopię się w jakimś jednym nurcie, rodzaju itp.

 •  Twoja ulubiona książka z dzieciństwa?

 Nie śmiejcie się. Pollyanna. J To jest klimat!

 •  Czy wyobrażasz sobie świat bez książek?          

 Wyobrażam, ale to byłby jakiś świat po katastrofie bez ludzi. Gdzie jeszcze są ludzie, tam zawsze będę książki i nie wyobrażam sobie, żeby było inaczej.

 •  Jak myślisz, dlaczego połowa Polaków nie czyta książek?

 Zatrzymałam się przy tym pytaniu, bo nie mogłam uwierzyć w skalę. I dokopałam się do badań z zeszłego roku – ponad 70% nie czyta nic, albo przeczytało 1-2 książki (16% badanych). Nie rozumiem tego i chętnie zwaliłabym winę na ten stan rzeczy na szkołę i chyba tak zrobię. Nie czytamy, bo książki nie są „obiektem pożądania”. Książki nie traktują tylko o wojnach, nie są pisane kosmicznymi językiem staropolszczyzny. Za mało w naszych szkołach książek dobrych i z XXI wieku. One nie muszą być uznane przez Jury od nagród NIKE, tylko niech będą. Ludzie często utożsamiają czytanie z wysiłkiem, wolą łatwą rozrywkę jak telewizja. A to nieprawda. Literatura jest wspaniałą rozrywką! (Dobre seriale w telewizji też oglądam, żeby nie było ;))

 •  Dokończ zdanie –  Poczytaj ze mną, bo

 Cię kocham i chce właśnie z tobą wyruszyć w nową przygodę w świecie książki.

 Więcej o serii na stronie wydawnictwa Egmont.

http://egmont.pl/aktualnosci/poczytaj-ze-mna-juz-dzis/

 PoczytajZeMną2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Serię możecie śledzić także na Facebooku, na profilu Galaktyka Czytelnika! :)

 

 

 • Sandra Kaminska

  Ciekawie się czytało i pytania i odpowiedzi. Mnie też poruszyło, że taki odsetek ludzi nie czyta… Muszę jeszcze zobaczyć, co to za seria książeczek się szykuje.

 • Kamila Smolczyk

  Zgadzam się z większością tych odpowiedzi, z tym że moja ulubiona z dzieciństwa to „Tajemniczy ogród”

 • Kasia Nowak

  Zauważyłam, że ostatnimi czasy polska literatura dla dzeci ma się naprawdę coraz lepiej :) Trzeba tylko po prostu wiedzieć, gdzie szukać, mieć oczy i uczy otwarte :)

 • Anna Nowalska

  Jaka ciekawa oryginalna seria :)