Piąta Władza

Piąta Władza

Thiller szpiegowski „Piąta Władza” oparto na prawdziwych wydarzeniach związanych z powstaniem i działalnością portalu WikiLeaks, który udostępnił miliony niejawnych dokumentów obnażając w ten sposób najmroczniejsze sekrety rządów i korporacji. Portal stał się źródłem największych wycieków tajnych informacji od czasu afery Watergate. WikiLeaks z anonimowego ruchu hakerów zmienił się w głównego gracza światowego rynku informacji.

Witryna i jej informatorzy zostali „piątą władzą” która trzymała wszystkie pozostałe władze i polityków w szachu. Rządy i korporacje wytoczyły im wojnę, posypała się fala procesów sądowych. Media straciły na znaczeniu. Piąta Władza to emocjonujący thriller, który opowiada o tym jak garstka ludzi z charyzmatycznym przywódcą na czele ujawniły globalne tajemnice i zmieniły świat.


„Człowiek jest najmniej sobą, kiedy przemawia we własnym imieniu. Daj mu maskę, a wtedy powie ci prawdę” to cytat z Oskara Wilde, wypowiada je Julian Assagne, człowiek bez którego WikiLeaks by nie powstał a miliony sekretów cały czas pozostawałyby w ukryciu. Kim jest Assagne? To geniusz internetowy, programista, haker i działacz z silną potrzebą jawności informacji. Projektuje platformę w oparciu o oprogramowanie MediaWiki, dzięki któremu każdy może anonimowo podzielić się dokumentami, materiałami i raportami. Powoduje to lawinę dokumentów wpływających do portalu. Ujawnione zostają nagrania publikujące zbrodnie wojenne w Afganistanie i Iraku, zabójstwa cywili i motywy wojen. Do sieci trafiają materiały dokumentujące łamanie praw człowieka i malwersacji finansowe na najwyższych szczeblach. Portalu obawiają się rządy najpotężniejszych krajów, biznesmani, politycy i ludzie show biznesu. Twórcy wprowadzają nas w świat technologii, pokazują w jaki sposób WikiLekas działa i jakie konsekwencje niosło ze sobą ujawnienie tajemnic. Historia opowiedziana w formie dziennikarskiego thillera wciąga i przeraża jednocześnie. Dostrzegamy jak mało wiemy o tym co dzieje się wokół nas, jak wiele informacji jest ukrywanych i fabrykowanych przez media.

Równie mocno co sama historia fascynują bohaterowie filmu i postaci wykreowane przez aktorów. Twórcy filmu przedstawili skomplikowane relacje między założycielami WikiLeaks Julianem Assagnem i Danielem Domscheit Bergiem. W roli ekscentrycznego geniusza Juliana Assagna obsadzono znakomitego Benedicta Cumberbatch’a. Aktor jest centrum filmu, staje się dla nas zagadką. Zastanawiamy się czy jest geniuszem, wojownikiem o pokój na świecie, czy może sprytnym manipulatorem z przerośniętym ego? Drugą równie znaczącą dla WikiLeaks postacią jest Daniel Domsheit Berg. Na podstawie jego wspomnień i książki na temat pracy w WikiLeaks napisano scenariusz filmu Piata Władza. Bohaterów łączyła przyjaźń, pracowali przy tworzeniu WikiLeaks, razem zamierzali zmienić świat. Berg był oddany idei całkowicie, jego plecy zdobił ogromnym tatuaż z logo WikiLeaks. Konflikt między bohaterami jest najbardziej kontrowersyjnym elementem filmu. Poróżnił ich pogląd na temat bezpieczeństwa informatorów i ingerencji w materiały. Assagne chciała ujawnić wszystkie materiały, bez ingerencji, ukrywania nazwisk i drażniących danych. Berg obawiał się, że takie działanie może narazić informatorów na niebezpieczeństwo. Różnica zdań zakończyła się zawieszeniu Berga i jego odejściu z WikiLekas. Juliann Assange nie znosi sprzeciwu. Kto w tym sporze miał rację? Na to pytanie twórcy nie dają nam jednoznacznej odpowiedzi.

Nie jest to jednak jedyna niewyjaśniona kwestia w filmie. Piąta Władza zmusza nas do myślenia. Czy wszystkie informacje powinny być jawne? Czy demaskować należy za wszelką cenę? Jakie niebezpieczeństwa niosą ze sobą nowoczesne technologie? Każdy z nas z pewnością ma na temat inne zdanie. Film zmusza nas do refleksji. W sali kinowej wprowadza nas do niebezpiecznego świata, o jakim na co dzień nie myślimy. Do ostatniej minuty oglądamy obrazy na ekranie w napięciu i z zaniepokojeniem. Wychodzimy z kina i długo nie możemy przestać myśleć o tym co właśnie zobaczyliśmy.

Film polecam szczególnie dziennikarzom, ludziom pracującym w sieci i wszystkim, którzy uważają, że internet jest na skraju swoich możliwości. NIE JEST :) Internet jest jedynie furtka i początkiem wszystkiego.

POLSKI FANPAGE FILMU – https://www.facebook.com/PiataWladza

POLSKI TRAILER FILMU: