Owoce i warzywa sezonowe. Które warto jeść?

Owoce i warzywa sezonowe. Które warto jeść?

Warzywa i owoce to prawdziwa bomba witaminowa dla naszego organizmu. Z dobroci owoców i warzyw należy korzystać zwłaszcza wiosną i latem, gdyż właśnie wtedy pojawia się całe mnóstwo sezonowych produktów. Warzywa i owoce dostępne są cały rok, jednak te, które są uprawiane w szklarniach, czy sprowadzane z różnych zakątków świata, nie smakują tak pysznie, jak produkty hodowane w ogródkach czy na grządkach. Sezonowe warzywa i owoce są bogate w witaminy i składniki odżywcze. Są łatwo dostępne, a cenowo bardzo korzystne.

Najwięcej witamin mają owoce jagodowe, czyli truskawki, poziomki, jeżyny, maliny, porzeczki. Posiadają one witaminy A, C i E, które świetnie chronią komórki organizmu przed przedwczesnym starzeniem, nowotworami czy miażdżycą. Zawierają również sporą ilość potasu oraz magnezu, dzięki czemu pomagają w walce z bezsennością, skurczami mięśni oraz stresem. Owoce jagodowe zawierają również właściwości antybakteryjne oraz i przeciwalergiczne. Są bogate w błonnik, a ten pomaga oczyścić nam organizm z toksyn. Warto jeść również wiśnie, gdyż są bogate w kwas foliowy, cynk, magnez oraz potas. Z kolei morele posiadają beta karoten, który poprawia nasz wzrok, natomiast arbuz jest bardzo bogaty w żelazo, fosfor oraz witaminy z grupy B.

Jeżeli chodzi o letnie warzywa, sięgajmy po szparagi, gdyż zawierają one cenne źródło kwasu foliowego. Poza tym dostarczają witamin A, K oraz C. Szparagi są bogate w błonnik. Pamiętajmy również o pomidorach, które oprócz cennych witamin zawierają likopen. Ten zmniejsza ryzyko zawału serca i rozwoju nowotworów, w tym raka prostaty i szyjki macicy. Nie zapomnijmy również o rzodkiewce. W Chinach to warzywo uchodzi za roślinę leczniczą. Rzodkiewka posiada właściwości obniżające ciśnienie oraz dobrze wpływa na pracę wątroby. Ponadto rzodkiewka zawiera dużo białka i soli mineralnych. Kolejnym sezonowym warzywem godnym uwagi jest świeża sałata. Oprócz kwasu foliowego jest bogata w witaminy z grupy B oraz żelazo, magnez, wapń i fosfor. No to które warzywo lub owoc wybieracie?

  • Artur Kawenski

    Całą rodziną przepadamy za świeżymi sezonowymi owocami, i praktycznie od maja do października nasza dieta zmienia sie na niemal wegetariańską ;-)

  • Joanna Filak

    Uwielbiam truskawki szkoda że tak szybko odchodzą….. z miski do mojego żołądka :D

  • Piotr Nykier

    Smaczne i dla każdego dostępne – nie wymaga wielkiej zdolności kulinernych umycie truskawe, czy usmażenie na maśle szparagów ;)