OSCAR – najbardziej pożądana statuetka filmowego świata

OSCAR – najbardziej pożądana statuetka filmowego świata

Wygląda niepozornie. Przedstawia nagiego rycerza stojącego na rolce taśmy filmowej, który opiera się obiema rękami na mieczu. Waży niecałe 4 kg i ma ok. 35 cm wysokości. Wykonana jest ze stopu cyny, antymonu i miedzi, a pokryta najprawdziwszym 24 karatowym złotem. Produkuje się ją w Chicago. Przyznawana jest przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej. I jest najbardziej prestiżową nagrodą filmową na świecie.

Oscary obecnie przyznawane są w 24 kategoriach, z których najważniejsze to: najlepszy film, reżyser, scenariusz, główna rola męska i kobieca. To właśnie na zwycięzców tych kategorii najbardziej czekamy, one wzbudzają największe emocje. Pozostałe kategorie to m.in.: najlepszy film dokumentalny, animowany, nieanglojęzyczny, najlepsza piosenka, efekty specjalne itd. Niejednokrotnie wybory członków Akademii wzbudzały kontrowersje, były ostro krytykowane, jednak nagrodzony statuetką reżyser czy aktor już na zawsze zapisuje się złotymi zgłoskami w historii światowego filmu.

Pierwsza w historii ceremonia rozdania Oscarów miała miejsce 16 maja 1929 r., przyznawana była w 13 kategoriach i wówczas za najlepszy film uznano „Skrzydła” z Garym Cooperem w roli głównej. Od tego momentu rokrocznie Oscary wędrują do rąk podekscytowanych laureatów. Zdarza się czasem, że niektórych ten zaszczyt spotyka kilkakrotnie. Po jedenaście statuetek w jednym rozdaniu otrzymały: Ben Hur, Titanic i Władca Pierścieni: Powrót Króla, przy czym w przypadku tego ostatniego wszystkie nominacje zamieniły się w nagrody. Filmy, które zdobyły oscarowego pokera, czyli wyróżnienie we wszystkich najważniejszych kategoriach (film, reżyser, scenariusz, gówna rola męska i kobieca) to: Ich noce, Lot nad kukułczym gniazdem, Milczenie owiec. Aktorów z rekordową liczbą statuetek na koncie jest aż trzech: Jack Nicholson, Daniel Day-Lewis i Walter Brennan. Dwie aktorki mogą poszczycić się więcej niż dwoma wyróżnieniami, Katherine Hepburn otrzymała aż 4 Oscary, a Meryl Streep — 3. Najmłodsza laureatka Nagrody Akademii miała 10 lat (Tatum O’Neal), najstarszy laureat — 98 (Robert F. Boyle)

Polska kinematografia również została doceniona przez Amerykańską Akademię. Kilkanaście filmów było nominowanych w kategoriach: najlepszy film nieanglojęzyczny, film dokumentalny, krótkometrażowy film dokumentalny, krótkometrażowy film animowany czy krótkometrażowy film aktorski. Dotychczas Polakom przyznano dziewięć statuetek plus dwie honorowe.

W tym roku w nocy z 22 na 23 lutego odbędzie się 87. ceremonia wręczenia Oscarów. Gospodarzem gali będzie Neil Patrick Harris. Najwięcej nominacji otrzymały filmy: Birdman i Grand Budapest Hotel — po dziewięć, Gra tajemnic może zdobyć Oscara w ośmiu kategoriach. Polscy twórcy mają w tym roku sporo szczęścia. O złotą statuetkę powalczą trzy filmy: Ida (najlepszy film nieanglojęzyczny), Nasza klątwa, Joanna (najlepszy dokument krótkometrażowy), Oscara za kostiumy może zgarnąć Anna Biedrzycka-Sheppard (Czarownica), a Ryszard Lenczewski i Łukasz Żal nominowani są w kategorii najlepsze zdjęcia (Ida). Trzymamy kciuki!

  • Tomasz Wróbel

    Zamierzam oglądąć i trzymac kciuki za Keirę ;)

  • Ewa Plucińska

    ale będą emocje! :)

  • Kalina Borowiec

    Kiedyś nawet czytałam o historii powstania samej nagrody, ale że jest pokryta PRAWDZIWYM złotem to nie wiedziałam. Oczywiście kibicuje mocno naszym filmom.