Olis Nari Lang „Atlanci. Tom I. Kakrachan”

Olis Nari Lang „Atlanci. Tom I. Kakrachan”

Olis Nari Lang „Atlanci. Tom I. Kakrachan” to debiutancka powieść autorki. Jest niesamowita, tajemnicza i wciągająca, tak jak pierwsze słowa, które czytamy – „Skoro tak wiele rzeczy, których nie byliśmy sobie w stanie wyobrazić już się zdarzyło, to dlaczego to, co sobie dopiero wyobrażamy nie może być prawdą…”

Gdy pierwszy raz wzięłam książkę do reki, nie byłam przekonana czy w ogóle mnie zainteresuje. Mimo, iż uwielbiam fantazy, to historia Atlantów była już wcześniej mocno literacko eksploatowana. Pomyślałam, że autorka po prostu będzie chciała udowodnić swoją teorię na istnienie mitycznego miasta. Nic bardziej mylnego! Już nie mogę doczekać się drugiej części :)

Na początku wkraczamy w świat młodej dziewczyny imieniem Dalema. Ma 17. lat i mieszka w Supali, która jest kolonią Atlantydy. Uczy się w Ilumenie – to taka ówczesna szkoła. Jej największym marzeniem jest wziąć udział w Wyborze, który odbywa się raz na jakiś czas i jest wielkim wydarzeniem. Wybrana osoba ma możliwość poznać i dostąpić zaszczytu mieszkania wśród Atlantów. Jednak trzeba wykazać się wielką wiedzą aby móc dostąpić tego zaszczytu. Dlatego też dziewczyna poświęca większość czasu nauce. Jest typową nastolatką, mimo iż żyje przed wiekami. Nie jest popularna, wręcz niewiele osób na początku zwraca w ogóle na nią uwagę. Przeżywa zauroczenie, ma przyjaciół ale też i wrogów. Dziewczyna jest skromna wręcz skryta, do chwili gdy postanawia sprzeciwić się niesprawiedliwemu nauczycielowi. Wtedy też rozpoczyna się jej wewnętrzna przemiana. Zyskuje równiez przyjaciółkę – Katarę – która przedstawia ja swojej opiekunce Garunie. To spotkanie wpływa na losy dziewczyny. Rodzice Dalemy po rozmowie z Garuną postanawiają wbrew jej woli wysłać ją na nauki do Widzących Prawdę. To jest równoznaczne z tym iż dziewczyna nie będzie mogła wziąć udziału w Wyborze. Dziewczyna jeszcze nie wie, że świat który ją otacza nie jest taki, jak jej się wydaje…

Dowiaduje się o zdumiewających przedmiotach i budowlach, których istnienia nikt nie potrafi jej wyjaśnić. Z jednej strony jest otoczona ludźmi, którzy reprezentują ogromną wiedzę oraz władzę i nie boją się jej wykorzystywać, a z drugiej strony – spiskowcami, których motywów działania nie rozumie. Autorka podsuwa wskazówki, które tylko pozornie ułatwiają rozszyfrowanie zagadek, a za chwilę tak zmienia bieg zdarzeń, że Czytelnik nie jest już pewien, czy wie więcej niż Dalema. 

Książka jest warta przeczytania. Wciąga od pierwszych stron. Jest to oryginalna historia, której nie zabije porównanie w stylu „drugi Harry Potter”Jeżeli znudziły was tego typu powieści, to „Kakrachan”, będzie bardzo miłą odmianą. Nie pamiętam, kiedy czytałam tak dobrze skonstruowaną książkę fantasy/historical fiction. 

Poza tym to książka o rozwoju kobiecości w dziewczynie. Główna bohaterka Dalema, zmienia się ze słabej, bezbronnej uczennicy w dojrzałą i silna kobietę. Która z nas nie przeszła takiej samej ścieżki? Myślę, że współczesna dziewczyna odnajdzie w niej cząstkę siebie :)

Wydawnictwo: Azyl
Data wydania: 2013
Format : Książka
Ilość stron: 592
Półka: posiadam
Do kupienia: Azyl