Odessa i tajemnica Skrybopolis

Odessa i tajemnica Skrybopolis

„Odessa i tajemnica Skrybopolis”. To pierwsza część nowej serii powieści dla młodzieży Wydawnictwa Egmont. Odessa to nastoletnia dziewczyna. Poznajemy ją podczas jej nocnej eskapady pod dachach sennego miasteczka. Na własnoręcznie wykonanych wrotkach, umyka upiorom z dziwnego świata, przeskakując z dachu na dach!

 

Nie jest łatwo być nastolatką, szczególnie gdy jedyną osobą do której możesz się odezwać jest matka. Co jest na tyle niebezpieczne dla trzynastolatki, by była zamknięta w czterech ścianach,  pozbawiona normalnego życia?

 

Odessa żyje bez szkoły, przyjaciół i co stanowiło dla dziewczyny największą bolączkę – bez ojca. Wyobraża go sobie jako silnego i odważnego człowieka. Chciałaby być właśnie taka, jak ten ten zmyślony tata. Nie wie gdzie go szukać, nie wiedzie dlaczego matka to przed nią ukrywa, nie wie o istnieniu świata, który krył w sobie odpowiedzi na te wszystkie pytania. Aż pewnego wieczoru, jej życie przewraca się do góry nogami.

„Odessa i tajemnica Skrybopolis” to niezwykle zabawna i barwna historia. W książce Petera Van Olmena nie brakuje gadających (wręcz pyskatych!) zwierząt i dziwnych stworów. Autor tworzy miasto – Skrybopolis – w którym opowieści z książek ożywają. Każdy z nas w pierwszej chwili myśli – świetnie! Pisarze tworzą to, co najpiękniejsze, dobre i mądre. Ale czy tylko? Posiadają w garści niszczycielską siłę, zagrażającą wszystkiemu co istnieje lub istnieć będzie. To wielka moc, która zmienia teraźniejszość i ma wpływ na przyszłość. Nie może więc znaleźć się w nieodpowiednich rękach. No i oczywiście znajduje się taki „KTOŚ”, który wesołe schronienie pisarzy, będzie chciał obrócić w ruinę! Czarnym charakterem, będzie w tej historii upadły poeta i pisarz – Mabarak – jednak jego postać wcale nie będzie tak jednoznaczna, jak się z początku wydaje! Bo Mabarak, był najlepszym przyjacielem samego Szekspira.
„Odessa…” to książka, która porusza wyobraźnię czytelnika w każdym wieku. Jest przepełniona tajemnicami, które trzeba odkryć, niebezpieczeństwami, z którymi trzeba się zmierzyć i zagadkami, które trzeba rozwiązać.
Ile jeszcze tajemnic ukrywa się w zakamarkach Skrybopolis? Jakie niebezpieczeństwa czyhają na bohaterów powieści? Odessa odzyska rodziców, zanim szlachetnie urodzony kanarek (Lodewick Aquila! Obrońca wszelkiego stworzenia i uciśnionych. Wybawca ojczyzny i dam w potrzebie)  doprowadzi ją do szału? Ja to wszystko sprawdziłam i nieźle się ubawiłam, Wam polecam zrobić to samo!