„Nielegalni” audiobook – polecam!

„Nielegalni” audiobook – polecam!

„Nielegalni” audiobook – polecam! Dla tych, którzy nie znają wersji papierowej napisanej przez Vincenta V. Severskiego – to porywająca powieść szpiegowska, o tajnikach polskiego wywiadu. Smaczku dodaje to, że autor jest jednym z najlepszych oficerów polskiego wywiadu, obecnie na emeryturze. Książka spodoba się wszystkim, nawet tym, którzy nie połykają regularnie kryminałów.  Wersja audio jest do tego bardzo wygodna, można konsumować ją dosłownie wszędzie – na wakacjach, w autobusie, jadąc samochodem, w dowolnym miejscu – wciąga na maxa :)

 

 

Zacznę od lektora, czyli Krzysztofa Gorsztyły. Jest to jeden z najlepszych aktorów, którzy czytają w Polsce audiobooki! Był genialny w trylogii „Millennium”. W „Nielegalnych” jest po prostu mistrzem! Jego głos i interpretacja wciagają w fabułę książki – zmęczony człowiek jest na prawdę zmęczony, stary jest starym, zabójca jest obsesyjny a szpieg intrygujący i tajemniczy.

 

„Nielegalni” to opowieść o tajemnicach i wydarzeniach historycznych, które mają wpływ na bieg współczesnych realiów. Trzymająca w napięciu akcja i szpiegowskie intrygi.

 

 

(na zdjęciu Krzysztof Gorsztyła)

 

Akcja książki jest wielowątkowa, zahacza m.in. o tajemnice IPN, II wojnę światową, radziecki wywiad. Jeden z najlepszych polskich szpiegów – Konrad Wolski – rusza na poszukiwanie „historycznego skarbu”, czyli tajemniczej skrzyni zawierającej dokumenty, które mogłyby wprowadzić zamęt w stosunkach polsko – radzieckich. Nieoczekiwanym sprzymierzeńcem okazuje się tu białoruski oficer, jednak problemem okazuje się nakłonienie go do współpracy. Wraz z rozwojem sytuacji okazuje się, że po polskiej stronie ukrywa się szpieg, który może doprowadzić do zaprzepaszczenia całego planu. Niejako równolegle śledzimy historię Hansa Jorgensena, starego szpiega mieszkającego w Szwecji. Jest on radzieckim „nielegałem” – super tajnym szpiegiem, przygotowanym do roli szpiega poprzez dorabianie „legendy” do nowej tożsamości – którego wiedza również mogła by okazać się kolejną bombą atomową na scenie politycznej. Jego losy i działania związane z odnalezieniem tajemniczej skrzyni przeplatają się w kolejnych rozdziałach książki.

Słuchając audiobooka, wprost utonęłam w tej historii. Byłam tak pochłonięta fabułą, opisanymi przez autora historiami i pomysłowo przedstawionymi wydarzeniami, że czas mijał mi szybko i przyjemnie. Komu warto polecić tę książkę? Na pewno wszystkim fanom powieści z dreszczykiem, ceniącym dobrą akcję, mnóstwo adrenaliny oraz zawiłe intrygi. To także doskonała  lektura dla spragnionych szpiegowskich misji, politycznych afer czy też tajemnic działania wywiadowczych służb. Książka niesamowicie wciąga, fabuła jest bardzo ciekawa. Można ja porównać do Stiega Larssona. Postacie są niezwykle wyraziste i niezwykle realne. Każdy bohater jest inny, ciekawy, z własną historią. Język jest prosty, barwny a napięcie dobrze stopniowane. „Nielegalni” to debiut powieściowy, ale jakże profesjonalny i szalenie wciągający! Jest to historia, którą pokochają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Nieszablonowa, innowacyjna, zdecydowanie intrygująca powieść, którą warto poznać. Już nie mogę doczekać się kontynuacji:). Nic więc dziwnego, że zapadła decyzja o ekranizacji „Nielegalnych”. Bardzo jestem ciekawa jak aktorzy odwzorują książkowe osobowości. Na film musimy jednak jeszcze poczekać.

Mniej czasu zajmie natomiast wyczekiwanie na drugą część historii pod postacią audiobooka – czyli „Niewierni”. Będzie on do kupienia już w pierwszym tygodniu grudnia. Mam w związku z tym pomysły na część prezentów gwiazdkowych :)

 

 

 

 

 

Fragment audiobooka „Niewierni” i wszystko o książce pod linkiem – http://www.facebook.com/CzarnaSeria/app_118704711623240