Nie porzucaj!

Nie porzucaj!

Jak to jest stracić dach nad głową, rodzinę i środki do życia w jednej chwili i w dodatku nie móc o tym nikomu powiedzieć? Możemy sobie to tylko wyobrazić, ponieważ żaden z porzuconych psów nie jest w stanie opowiedzieć nam swojej tragicznej historii. Dlatego też, w imieniu wszystkich poszkodowanych czworonogów zorganizowano akcję społeczną „Nie porzucaj!”.

 

Celem kampanii jest nie tylko zwrócenie uwagi na rosnącą skalę problemu, ale przede wszystkim przemówienie do wyobraźni tych właścicieli, którzy chętnie zrzuciliby z siebie odpowiedzialność za oswojone zwierzę. 

Wakacje to z założenia czas beztroskiej zabawy i odpoczynku poza domem. Niestety to również okres, w którym wzrasta ilość psów porzuconych przez swoich właścicieli jak kolejny bagaż, który nie zmieści się już w samochodzie. Nie jest to jednak problem jedynie sezonowy, każdego dnia na ulicy pojawia się nowa grupa zdezorientowanych psów, poszukujących z przerażeniem swojego właściciela. Skalę problemu opisują szokujące dane ze schronisk – w tym momencie w tego typu placówkach przebywa ponad sto tysięcy podopiecznych i ciągle rośnie. Dodatkowo, poweszechnie wiadomo, że nie jest to ilość całkowita pozbawionych domów czworonogów – część z nich nigdy nie trafia do placówek, błąkając się po terenach wiejskich. Najważniejszą przyczyną tej tragicznej sytuacji jest rażący brak odpowiedzialn0ści ze strony właścicieli – szczeniak, który wydaje się być idealnym prezentem gwiazdkowym z czasem potrafi stać się uciążliwy, podobnie jak zwierze chore lub wymagające szkolenia. Akcja „Nie porzucaj!” ma na celu uświadomienie właścicielom psów jak wielką odpowiedzialnością jest ich posiadanie, oraz jakie konsekwencje dla bezbronnego zwierzęcia może mieć jego porzucenie. Kampania szerzy też wiedzę o  sposobach na przekazanie opieki  nad zwierzęciem, którym nie jesteśmy w stanie się zaopiekować. Jeśli nie możemy przekazać psa rodzinie, znajomym lub do hotelu dla zwierząt, zawsze możemy odwieźć go do schorniska lub organizacji prozwierzęcej, która będzie pośredniczyć w znalezieniu czworonogowi nowych właścicieli.

W akcję „Nie porzucaj!” zaangażowały się OTOZ Animals oraz Fundacja Przytul Psa, a także jako partner strategiczny miesięcznik Mój Pies wraz ze stronami psy.plkoty.pl i profilami facebookowymi. Inicjatywa zyskała też wsparcie ze strony Agory (patronat Cafe Animal) oraz TVP. Spot nakręcony przez studio TPS w technologii 3d będzie wyświetlany w kinach należących do sieci Helios. Zobaczymy w nim  m.in. Beatę Sadowską, Marię Czubaszek, Norbiego wraz z żoną Marleną Jagłowską -Dudziuk, Dorotę Deląg  oraz Wiktora Niedzickiego.

Akcja potrwa od 01 sierpnia do 10 września.

Więcej informacji na: nieporzucaj.pl.

Strona akcji na Facebooku – http://www.facebook.com/nieporzucaj