„Nie do pary” Ewa Nowak

„Nie do pary” Ewa Nowak

„Urodziłem się genialny. Nikt oprócz mojej matki tego nie wiedział, ale i tak się liczy”. Alek, główny bohater najnowszej książki dla młodzieży popularnej pisarki Ewy Nowak „Nie do pary” to zbuntowany licealista. Od najwcześniejszych miesięcy życia wychowywany był na „cudowne dziecko” jednak matce, pomimo usilnych prób i rozlicznych sztuczek nie udało się zrobić niego małego geniusza.

Wiecznie nieobecny w domu ociec i skupiona na realizowaniu swoich pasji rodzicielka nie stwarzają atmosfery ciepłego, rodzinnego domu. Alek zamyka się więc ze swoimi problemami, a jego jedyną pociechą i odskocznią od codzienności są partie szachów rozgrywane z tajemniczym przeciwnikiem przez internet, w których zresztą notorycznie przegrywa. W dodatku właśnie wkracza w etap przeżywania pierwszych miłosnych fascynacji, czemu bardzo kibicuje jego najlepszy przyjaciel Gaweł, uważający się za eksperta w tych sprawach. Z początku nieśmiało, z czasem Alek orientuje się, że pogubiony w swoich uczuciach zabrnął w dziwne relacje z kilkoma dziewczynami. Nie mogąc odnaleźć się w sytuacji piętrzy kłamstwa, plącze się w liczne niepokojące sytuacje, co w rezultacie prowadzi do problemów ze szkołą. Jakby tego było mało, jego nauczycielka zaczyna u nich pracę, jako pomoc domowa. Czy Alkowi uda się wybrnąć ze swoich młodzieńczych kłopotów, czy będzie umiał dokonać właściwych wyborów a może zupełnie się pogubi?

Ewa Nowak nauczycielka i pedagog-terapeuta od 2002 roku z powodzeniem publikuje poczytne książki dla dzieci i młodzieży. Nie boi się trudnych tematów, problemy z jakimi mierzą się bohaterowie na kartach jej książek są uniwersalne, bliskie większości nastolatków: pokonywanie własnych słabości, nieciekawa sytuacja rodzinna, kalectwo, przemoc, trudne wybory czy nawet dziecięca miłość. Pisarka ma niesamowitą łatwość w kreowaniu swoich bohaterów. Są wyraziści, mają bogate życie wewnętrzne, wyróżniają się nawet postacie drugo- czy trzecioplanowe. Zwraca uwagę także język. Niełatwo napisać dobrą książkę dla młodzieży językiem, który będzie bliski młodym czytelnikom, bo jest to bardzo zmienny twór, łatwo popaść w przesadę. Autorce w „Nie do pary” na szczęście udało się zachować naturalność, dialogi są niewymuszone, lekkie i bezpretensjonalne. Książkę czyta się niesamowicie szybko, nie spodziewałam się, że tak wciągnie mnie, bądź co bądź jednak młodzieżowa powieść. Fajnie było choć na chwilę cofnąć się do czasów liceum, gdzie młodość rządziła się swoimi prawami, i choć wszystko wtedy było takie skomplikowane, to jednak takie proste. „Nie do pary” polecam nie tylko młodzieży.

Wydawnictwo: Literacki Egmont
Warszawa 2015
Ilość stron: 350

 • Ewa Plucińska

  To chyba dziś premiera? :) wszystkie Ewy Nowak mają u nas w domu swoją półeczkę :)

 • Izabella Strzałkowska

  Ewa Nowak jako jedna z niewielu autorek naprawdę wie jak „wejść w skórę” młodego człowieka, a do tego podchodzi z ogromna doza empatii i sympatii do swoich bohaterów, ma świetny warsztat , bardzo cenie ją jako pisarkę.

 • Anna Nowalska

  Znam autorkę i chętnei przeczytam

 • Joanna Filak

  Zdecydowanie muszę zabrać się za czytanie. Tej pozycji jeszcze nie mam, czas to zmienić :)