NIE dla parabenów

NIE dla parabenów

NIE dla parabenów – czym są? To konserwanty, które przedłużają życie kosmetyków, są to estry kwasu parahydroksybenzoesowego. Znajdziecie je nie tylko w kremach i szamponach, ale także w produktach spożywczych – ciastach, sokach owocowych, mrożonkach i dżemach.

 

Zadaniem parabenów jest niedopuszczanie do powstawania pleśni i blokowanie rozwoju drobnoustrojów. Dzięki temu wyroby mogą spokojnie leżeć na sklepowych półkach i zachowywać swoją świeżość oraz wątpliwą jakość. Amerykańska Agencja Żywności i Leków podaje, że człowiek ważący 60kg, wchłania dziennie około 76mg parabenów, z czego aż 50mg pochodzi z kosmetyków. Coraz więcej badań dowodzi szkodliwości tych związków, jednak nikt nie myśli o ich wycofywaniu z produkcji.

Ostatnio przeraziła mnie myśl, jak wiele kobiet, nie zdaje sobie sprawy ze szkodliwości stosowania np. konwencjonalnych dezodorantów konserwowanych parabenami. Coraz częściej i głośniej docierają wiadomości, że stosowanie  kosmetyków z parabenami (np.antyperspirantów) ma bardzo silny związek z ryzykiem zachorowania na raka piersi – twierdzi dr Philippa Darbre z University of Reading w Anglii, co potwierdzają najnowsze analizy.

Dr Darbre znalazła parabeny w gruczołach sutkowych 40 kobiet, które przeszły mastektomię. Okazało się, że te chemiczne związki łatwo wchłaniają się przez skórę. Co najgorsze, często naśladują one działanie estrogenu, który pobudza rozwój i wzrost wielu guzów piersi.

 

 

Parabeny już od wielu lat zajmują wysokie miejsce na liście szkodliwych dla zdrowia substancji. Całe szczęście ,że ostatnie doniesienia naukowców nie pozostawiają już żadnych złudzeń.

Dlatego – czytajmy etykiety !  I unikajmy wszystkiego , co zawiera:

Methylparaben, Ethylparaben, Isopropylparaben, Propylparaben, Butylparaben, Benzylparaben, Glutaraldehyde, Phenol 


Parabeny znajdują się  w dezodorantach i antyperspirantach, ale też w kremach, mleczkach i olejkach do smarowania ciała, szamponach, żelach pod prysznic, perfumach, pomadkach do ust, podkładach i pudrach.
Pojawiają się NIESTETY , również w wielu kosmetykach dla dzieci.

Całe szczęście, że mamy do wyboru coraz więcej dezodorantów naturalnych, bezpiecznych dla naszej skóry i całego organizmu , a przyjemnych i skutecznych w działaniu.