Naturalne zmywanie w zmywarce – bez chemii!

Naturalne zmywanie w zmywarce – bez chemii!

Naturalne zmywanie w zmywarce – bez chemii! Zmywarka może być oszczędna i ekonomiczna, choć producenci środków chemicznych do zmywarek nie chcą abyśmy o tym wiedzieli. Wszystkim konsumentom wydaje się, że wspomniane tabletki są rzeczą niezbędną, jeśli chcemy porządnie umyć naczynia. Nic bardziej mylnego.

Fosforany są jednym z głównych chemikaliów, które zanieczyszczają wody na naszej planecie, poprzez wzmaganie rozrostu alg oraz innych roślin ograniczając przez to ilość tlenu w wodzie, co prowadzi do śmierci organizmów wodnych. Paradoksalnie fosforany zostały usunięte z wielu proszków do prania, jednak wciąż są obecne w detergentach używanych do mycia naczyń w zmywarkach. Jednak kogo to obchodzi? Później mamy jeszcze polikarboksylany – w wielkim skrócie to samo co fosforany tylko pod inną nazwą. Polikarboksylany  wytwarzane z ropy naftowej, oznacza to, że nie są one biodegradowalne. Co więcej mają one na celu uzupełnić mniejszą ilość fosforanów, problem z tym składnikiem polega na tym, że nie jest on dostatecznie przetestowany pod względem wpływu na środowisko oraz nasz organizm. A  na koniec perfumy, dla tych którzy nie wiedzą, to w nich producenci ukrywają dziesiątki nieprzebadanych chemikaliów które głównie powstają na bazie ropy naftowej i innych toksyn posiadających właściwości rakotwórcze, wywołują zaburzenia centralnego układu nerwowego czy też reakcje alergiczne. Dodatkowo, większość środków chemicznych używanych w perfumach otrzymywana jest z benzenu, jednej z najbardziej rakotwórczych substancji znanej ludzkości (Pitts, 2008).

Nadal chcesz konsumować te składniki z każdym posiłkiem i podawać „lśniące i pachnące” talerze swoim dzieciom? Ja wolę alternatywne rozwiązanie. Powiem wam, co zrobić, aby mycie  naczyń w zmywarce było oszczędne i bezpieczne  dla naszego zdrowia.

Często zapominamy o tym, że środki chemiczne użyte podczas mycia naczyń musza być bardzo dobrze wypłukane, dlatego często zamiast w kanalizacji lądują one w nas.

 

Cytrynowe tabletki do zmywania

  • 2 szklanki sody kalcynowanej
  • 1 szklanka sody oczyszczonej
  • 1 szklanka boraksu
  • 1/2 szklanki soli kuchennej (jeśli nie używasz soli do zmywarki ja używam zwykłej soli kuchennej do podajnika)
  • 1/2 szklanki kwasku cytrynowego
  • 15 kropli olejku cytrynowego
  • 15 kropli olejku miętowego

 

Przygotowanie: Wymieszaj wszystkie składniki w dużej misce.

Użycie: 1 kopiastą łyżkę domowego detergentu dodaj na jedno mycie w zmywarce. Proszek wystarczy rozsypać na dnie zmywarki przed uruchomieniem cyklu.

Przechowywanie: Proszek należy przechowywać szczelnie zakręcony i nie wystawiony na działanie promieni słonecznych, gdyż zawiera olejki eteryczne.

ZIELONA RADA:

W Polsce większość z nas ma bardzo twardą wodę, która pozostawia na naczyniach biały nalot, dlatego warto użyć płynu nabłyszczającego. Zrobisz go w 10 sekund – do podajnika dodaj octu spirytusowego i dwie krople olejku cytrynowego.

(fragment książki „Naturalnie czysty dom”)