Ennio Morricone – muzyka w filmie Komisarz Blond i Oko Sprawiedliwości!

Ennio Morricone – muzyka w filmie Komisarz Blond i Oko Sprawiedliwości!

Ennio Morricone jest obok Johna Williamsa oraz Jerry’ego Goldsmitha jest jednym z najwybitniejszych twórców muzyki filmowej.

 

ennio morricone

 

Sławę zawdzięcza współpracy z Sergio Leone przy spaghetti westernach  takich jak Dobry, zły i brzydki czy Dawno temu w Ameryce.

Jego twórczość nie zamyka się jednak na tym gatunku.  Jeden z najwszechstronniejszych autorów  muzyki filmowej, skomponował ponad 400  utworów, które można usłyszeć w komediach, dramatach, horrorach i  innych gatunkach filmowych. To właśnie on jest autorem ścieżki dźwiękowej do dwuczęściowego filmu Karol. Człowiek, który został papieżem i Karol. Papież, który pozostał człowiekiem. Wkrótce jego wspaniałą muzyką będzie można usłyszeć  w najnowszej polskiej komedii szpiegowskiej Komisarz Blond i Oko Sprawiedliwości.  Na ścieżce dźwiękowej znalazły się utwory Street Life z gitarowym brzmienie lat 70-tych Street Life, tajemniczy  Hall of Mirrors oraz romantyczny Finally With You.

Więcej o kompozytorze….

Ennio Morricone (ur. 10 listopada 1928 w Rzymie) – włoski kompozytor muzyki filmowej, uważany za jednego z najwybitniejszych kompozytorów we współczesnym świecie.

Studiował w konserwatorium Santa Cecilia, w klasie trąbki, kompozycji i muzyki chóralnej.
Rozpoczął pisanie muzyki filmowej w 1955 roku, ale jednocześnie pracował w dziedzinie klasycznej kompozycji i aranżacji.
W 1964 roku rozpoczął współpracę z reżyserem Sergio Leone, a także z Bernardo Bertoluccim.
Dla Leone napisał muzykę do filmu Per un Pugno di Dollari (polski tytuł: Za Garść Dolarów) oraz szeregu dalszych tzw. spaghetti westernów.

Wkrótce ograniczył wszelkie inne zajęcia i zajął się wyłącznie komponowaniem muzyki filmowej – w sumie do ponad 400 filmów, w tym 30 westernów, które uczyniły jego muzykę sławną.
Jego utwór Titoli pojawiła się w siódmym odcinku czwartej serii programu motoryzacyjnego Top Gear.

Otrzymał szereg nagród, w tym pięć nominacji do Oscarów, m.in. za Misję i Nietykalnych.
14 grudnia 2006 Akademia Filmowa ogłosiła, że Ennio Morricone otrzyma statuetkę Honorowego Oscara za całokształt twórczości. Kompozytor nagrodę tę odebrał 25 lutego 2007 na uroczystej gali wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej.