Moda na dziecko czyli „Bejbi Blues”

Moda na dziecko czyli „Bejbi Blues”

Moda na dziecko czyli „Bejbi Blues”. Każdy nastolatek marzy o tym, żeby być wreszcie dorosłym, żeby już nikt mu nie mówił, o której ma wracać do domu i niczego nie zabraniał. Ale nie każdy posuwa się tak daleko jak Natalia, bohaterka nowego filmu Katarzyny Rosłaniec „Bejbi blues”.

 

 

 

17-latka postanowiła mieć dziecko, ot tak. Bo dzieci są fajnie i ogólnie dobrze mieć kogoś do kochania. Być może podejście do życia odziedziczyła po matce, która została babcią w wieku 33 lat. Albo po prostu była aż tak samotna. Natalia to w końcu dziecko niechciane, którego matka chciałaby jeszcze odzyskać resztki straconej młodości.

Natalia stara się jak może być dobrą matką, mimo to popełnia błąd za błędem. Z jednej strony kocha Antosia, z drugiej traktuje go jak żywą lalkę, element swojego wizerunku. Wizerunek jest bowiem w świecie Natalii bardzo ważny, trzeba wyglądać oryginalnie, w końcu to jedyne czym można się wyróżnić. Natalii nie ciągnie do nauki czy do zawodów, które wśród dorosłych uchodzą za prestiżowe. W jej świecie nie na tym buduje się tożsamość. Dziwne? Niekoniecznie, wystarczy wrócić pamięcią do czasów szkolnych i uczciwie przyznać się przed sobą, co było dla nas wtedy ważne. Popularność wśród znajomych czy myślenie o przyszłości? I taka właśnie jest Natalia, chce robić to, co w jej świecie uznawane jest za fajne. Dlatego dziewczyna marzy o karierze w branży modowej.

Z modą mają też sporo wspólnego debiutujące w „Bejbi blues” młode aktorki. Magdalena Berus, czyli filmowa Natalia oraz Klaudia Bułka, odtwórczyni roli jej koleżanki Martynki. Tak naprawdę to ich kreacje najbardziej urzekły mnie w filmie. Dziewczyny są bardzo naturalne, świetnie czują się przed kamerą, tak jakby grały same siebie. Równie dobrze sprawdzają się Nikodem Rozbicki i Michał Trzeciakowski. Nikodem gra Kubę, chłopaka Natalii i ojca Antosia. Ojciec to trochę za dużo powiedziane, bo chociaż ma dobre intencje, Kuba nie ma pojęcia jak zajmować się dzieckiem. W końcu nie da się z nim pojeździć na desce ani zapalić jointa. Jednocześnie postać ma niesamowity urok, ciężko nie polubić tego lekkoducha.

W filmie reżyserki „Galerianek” uderza intensywna kolorystyka i stylizacja przypominająca bardziej teledyski MTV, niż warszawskie ulice. Ta stylistyka jeszcze bardziej podkreśla niezwykłość świata, w jakim żyją te dzieciaki, ich postrzeganie rzeczywistości. Ciągnie ich do tego co jaskrawe, krzykliwe i na topie. Dlatego w filmie nie zabraknie imprez, narkotyków czy przypadkowego sensu, życia tak intensywnego jak kolory w tle. Czy film, jak zarzucają niektórzy, jest przejaskrawiony? Pewnie tak, ale zagubienie i samotność bohaterów uderzają swoją autentycznością.

Film wyrasta do rangi hitu, dlaczego? Wzbudza bardzo skrajne emocje i tak na prawdę nie ma osoby, która  by o nim nie słyszała. Odniósł też – na długo przed polską premierą – sukcesy międzynarodowe. „Bejbi Blues” został wybrany przez cenionego kanadyjskiego krytyka Grega Klymkiwa do TOP 10 najlepszych filmów roku, razem z DJANGO Quentina Tarantino. Kanadyjscy krytycy po prostu czują bluesa ;)

Światowa premiera „Bejbi blues”, zrealizowanego pod opieką artystyczną Małgorzaty Szumowskiej, odbyła się we wrześniu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Obraz zebrał od zagranicznych krytyków dobre oceny. „Młodzi aktorzy urzekają naturalnością, a finałowa scena elektryzuje” – oceniono na łamach znanego magazynu „Variety”.

W lutym „Bejbi blues” będzie walczyć o nagrodę na 63. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie (7-17 lutego), w konkursowej sekcji Generation, gdzie prezentowane są najciekawsze produkcje z całego świata, skoncentrowane na tematyce młodzieżowej.

Magdalena Berus, wcielająca się w postać Natalii, zagrała również główną rolę w nowym filmie Jacka Borcucha „Nieulotne”, który do kin trafić ma 8 lutego.

Kto jeszcze nie widział filmu, powinien go zobaczyć. Niesłychanie porusza, wzrusza, wstrząsa – serdecznie polecam!

Oficjalny fanpage filmu na facebooku – http://www.facebook.com/babybluesfilm

Oficjalna strona www filmu - http://www.bejbiblues.pl/

Zobacz polski trailer: