Milion dolarów czy wskazówka?

Milion dolarów czy wskazówka?

Co byś zrobił, gdyby nagle okazało się, że twoja rodzina jest jedną z najbardziej wpływowych w dziejach ludzkości? A gdyby powiedziano ci, że źródło jej potęgi zostało ukryte w postaci 39 wskazówek w różnych zakątkach świata? Gdybyś stanął przed wyborem: wziąć milion dolarów i odejść lub otrzymać pierwszą wskazówkę, jaka byłaby twoja decyzja? Amy i Dan Cahill bez wahania wybrali wskazówkę, rozpoczynając tym samym bardzo niebezpieczny wyścig.

 

39 wskazowek

 

Tak zaczyna się pierwszy tom „39 wskazówek”, pierwsza książka z serii „Labirynt kości” właśnie ukazała się w Polsce. Jej autorem i pomysłodawcą całego cyklu jest nikt inny tylko Rick Riordan, ojciec Percy’ego Jacksona.

Nie miałam wcześniej do czynienia z książkami tego autora, pewnie dlatego, że jestem nieco starsza niż odbiorcy jego książek. Co miło zaskoczyło mnie w „Labiryncie kości” to bardzo lekki i wciągający sposób narracji, wcale przy tym nie infantylny. Już od pierwszych stron dałam się złapać i razem z młodymi bohaterami zastanawiałam się, co może znaczyć wskazówka zostawiona im przez ich zmarła babkę Grace Cahill, odkrywając przy tym tajemnicę rodu, do którego należeli najbardziej wpływowi ludzie w historii, jak choćby Benjamin Franklin.

 

Muszę przyznać, że Riordanowi udało się mnie oszukać. Naprawdę nigdy nie byłam zainteresowana życiorysem, wiedziałam że był jednym z ojców Deklaracji Niepodległości i że nie był prezydentem. I ta wiedza wystarczała mi do życia. Tymczasem Riordan sprzedał mi jego cały życiorys, mało tego w taki sposób, że śledziłam go z wypiekami na twarzy. Wraz z Danem i Amy poznałam  życie i wynalazki ich wielkiego przodka, zarówno te bardziej poważne z zakresu elektryczności, jak i te mniej jak esej o puszczaniu bąków. I nic dziwnego, w końcu Rick Riordan z zawodu jest historykiem, jako pisarz wcale nie zapomniał o swojej misji.

 

Dużym plusem książki są barwne i żywe postacie. Moim faworytem jest jeden z konkurentów Amy i Dana w wyścigu w poszukiwaniu wskazówek, Jonah Wizard, młody celebryta, obwieszony złotymi łańcuchami, kreujący się na gangsta i podróżujący z tatą. Nie wiem dlaczego, ale nieustannie przywodził mi na myśl Justina Biebera, a jego pewność siebie i brak kompleksów były naprawdę urocze. Kolejną ciekawą postacią jest Irina Spasky była oficer KGB, która czyha na życie Dana i Amy. Ale nie ona jest najgroźniejsza, Irina to nikt w porównaniu z rodzeństwem Kabra. Ian i Natali naprawdę nie cofną się przed niczym i niech was nie zmyli, że wyglądają jak aniołki.

Trailer 39 wskazówek – zobaczcie.

 

 

 

Wywiad z Rickiem Riordanem – zobaczcie.