Międzynarodowy Bestseller Cornelii Funke – Reckless

Międzynarodowy Bestseller Cornelii Funke – Reckless

Długo się zastanawiałam jak pisać o tej książce. Samo streszczanie początku fabuły wydaje mi się jakby nie na miejscu. Cornelia Funke jest obeznana z fantastyką- niemal odkurzyła wszystkie stare baśnie, sięgnęła do nowych przedstawień fantastycznego świata, opisów stworów ale wszystko to zaowocowało w powieść całkowicie nową, świeżą.

Fabuła rozpoczyna się od przejścia przez lustro głównych bohaterów- wielokrotnych eskapad bo krainy baśni starszego brata- Jakuba i nieszczęśliwego wypadu- Willa który przez nieuwagę również przedostaje się do innego świata. Na skutek pewnych wydarzeń Will pada ofiarą klątwy kamienia która zmienia jego ciało w żywy nefrytowy posąg.
Bardzo ważne będzie, żebyśmy rozgraniczyli sobie tutaj pojęcie bajki i baśni. Te drugie odnoszą się do świata fantastyki ale historie jakie się w nich dzieją są jak najbardziej mroczne, momentami okrutne. Bo takie były historie o babie Jadze która chciała zjeść Jasia i Małgosię; choć podziw w dzieciach wzbudzał raczej apetyczny domek z piernika. Czy to znaczy, że są to bajki nie dla dzieci? Raczej powiedziałabym, że ich fenomen polega na tym, że są również dla dorosłych.
W książkach fantasy bardzo ważne są opisy, nie zawsze się to docenia ale przekonywujące obrazy są owocem bardzo wytężonej pracy i talentu których Funke nie zabrakło.

Opisy są przekonywujące, dają się łatwo zobrazować. Wato wspomnieć tu o samych goylach czyli kamiennych człekokształtnych stworach spełniających rolę „złych” w powieści. Dzielą się oni na grupy związane z kruszcem z którego się składają. Również postacie nimf są bardzo przemawiające i rzadko spotykane w fantastyce pod taką postacią- tutaj zostały przedstawione jako potężne użytkowniczki sił natury choć nie zawsze z dobrymi intencjami jeżeli patrzeć z perspektywy ludzi.
Książka została bardzo dopieszczona przez autorkę poprzez ilustracje, ramki itd. Nie służą one raczej zwykłemu zdobieniu książki ale pomagają w odtworzeniu sobie mrocznej baśni świata Reckless.