Mel Gibson powraca, w doskonalej formie.

Mel Gibson powraca, w doskonalej formie.

Po serii skandali nareszcie gra w filmie – i to jak. „Dorwać gringo” to powrót aktora do ról, za które pokochały go całe pokolenia widzów. Jest starszy, mniej szlachetny i nie popisuje się już sprawnością fizyczną, jednak jego gra aktorska wciąż jest doskonała. Gibson wciela się w „Dorwać gringo” w sprytnego złodziejaszka – Drivera – któremu niestety los nie sprzyja…

W wyniku nieudanej próby ucieczki przed amerykańską policją, ląduje w meksykańskim więzieniu… gdzie rządzi meksykańska mafia. Policja pilnuje tylko, by nikt z niego nie uciekł… To, co tam widzimy jest mocno szokujące – więzienie wygląda bowiem raczej jak ogrodzona murem dzielnica slumsów, w której trzeba walczyć o przetrwanie. Życie jest tu okrutne, ale gdy ma się pieniądze i spryt, można się nieźle ustawić. Co tez czyni nasz bohater. Przy czym zyskuje tu i wrogów i przyjaciół. Najlepszym z nich jest dziesięcioletni chłopiec, który zna to miejsce jak własną kieszeń i dobrze wie jak tu się „załatwia sprawy”.

Nasz bohater uczy się od dzieciaka przeróżnych więziennych sztuczek, gwarantując mu w zamian ochronę przed ludźmi tutejszego bossa, który ma wobec chłopca okrutne plany… Driver będzie musiał pokrzyżować plany tutejszym bandziorom i policjantom, utoczyć sporo krwi, wyrównać stare rachunki, odzyskać uczciwie skradzioną kasę i wraz z małym i jego mamą poszukać lepszej wakacyjnej oferty.

„Dorwać gringo” został w całości pomyślany jako „film z Melem Gibsonem”. Co nie powinno dziwić, skoro Gibson jest pomysłodawcą fabuły, producentem i gwiazdą filmu. Można oczywiście narzekać, że jest to manipulacja oraz próba odświeżenia sentymentów, jakie czuli widzowie, którzy pamiętają Gibsona z takich filmów jak „Ptaszek na uwięzi” czy „Okup”. Jednak całość jest bardzo dobrze zrobiona i nie ma czego krytykować. Ponad to film utrzymany jest w klimacie filmów lat 90. wraz ze wszystkimi elementami dawnych filmów z Gibsonem, czyli – sporo energii i akcji, szczodra garść humoru, twarda walka i sprawiedliwa zemsta.

Film jest więc genialną rozrywką, która szczerze poleca każdemu :)

Oficjalna data polskiej premiery filmu – 11.05.2012.