Magia świąt – ozdoby świąteczne do zrobienia z dziećmi

Magia świąt – ozdoby świąteczne do zrobienia z dziećmi

Dekoracje świąteczne wprowadzają magiczny nastrój do naszego życia. Jednak wybranie się do centrum handlowego po zestaw bombek nie jest ani przyjemne, ani magiczne. A przygotowanie dekoracji świątecznych może być kreatywną zabawą i wielką przyjemnością.

Postarajmy się, żeby nasz dom nie wyglądał jak każdy inny w okolicy. I pamiętajmy, że to, co zrobione własnoręcznie i wspólnie z rodziną, zawsze jest lepsze – zwłaszcza jeśli chodzi o Święta Bożego Narodzenia, których wyjątkowość polega właśnie na byciu razem.

Wśród przyjemności związanych ze Świętami u dzieci królować będą prezenty. Warto jednak w natłoku świątecznych przygotowań znaleźć trochę czasu, by poczuły one ich urok – ten mniej materialny. Pamiętać też trzeba o tym, że przygotowując z dziećmi świąteczne ozdoby, uczymy je samodzielnie tworzyć, a nie kupować. Pozwoli im to doceniać wartość rzeczy. Wykonując coś własnoręcznie, dzieci ćwiczą też wiele umiejętności (szczególnie manualnych) i zdolność twórczego podejścia do rozwiązywania problemów.

Ozdoby, które warto zrobić z dziećmi

Robienie tej ozdoby może być nie lada wyzwaniem dla małego łakomczucha. Warto zaopatrzyć się więc w większą porcję żelek. Potrzebujemy piankowego stożka, wykałaczek oraz żelek (najlepiej ekologicznych:).

 

choinka-z-zelek

 

playathomemom3.blogspot.com

Kilka ciekawych pomysłów na różne dekoracje choinkowe: przyklejane, malowane, wycinane. Warto zwrócić uwagę na te z szyszek i pomponów. Bardzo łatwe do wykonania, a naprawdę efektowne.

 

szyszki

2.bp.blogspot.com

Bardziej zaawansowaną (dla starszych dzieci) wersję takiej choinki z użyciem farb (w sprayu i do robienia kropek) można podejrzeć na momtastic.com

szyszki2

 

 

Bardzo prosty przepis na choinkę: zgnieść folię aluminiową w odpowiedni kształt, pomalować i ozdobić.

choinka3

readingconfetti.com

Odrysowujemy dłonie na zielonym brystolu, sklejamy je w kształt choinki i przyczepiamy do patyka. Pozostaje już tylko udekorować.

choinka22

playfullearning.net

Tu do szczęścia wystarczą: mała doniczka, piankowe wypełnienia (może być np. kulka – do kupienia w kwiaciarni), patyk do szaszłyków i biały papier.

choinka31

playfullearning.net

Od zeszłego roku wielkim powodzeniem cieszą się choinki z filcu. Bardzo łatwe do wykonania i sprawiające wiele frajdy dzieciakom. Potrzebujemy dużej płachty zielonego filcu i mniejsze kolorowe. Z zielonego filcu wycinamy dużą choinkę – najmniej niszczącym się kształtem będzie trójkąt. Z kolorowych bombki, świeczki, prezenty – o różnych kształtach. Przytwierdzamy np. do ściany (może być przyklejona taśmą dwustronną, przypięta pinezką itp.) i dajemy dziecku do dekoracji. Filc trzyma się filcu, więc zmiana dekoracji polega na odczepieniu ozdoby i przypięciu jej w inne miejsce.

Na ścianie można „zawiesić” także choinkę z taśmy malarskiej. Do ozdabiania wykorzystujemy kolorowe taśmy przylepne, dostępne w sklepach papierniczych.

choinka41

johnnyinadress.com, modernparentsmessykids.com

Z filcu można przygotować wiele różnych ozdób, np. bałwanki, rękawiczki.
Świetne do powieszenia i na choinkę, i po prostu w domu, są choinki z kartonu. Należy wyciąć trójkąty z grubego kartonu i przyciąć je po bokach lub przygotować dziurki. Po pomalowaniu dzieci mogą ćwiczyć obwiązywanie (np. włóczką, wełną) i nawlekanie (igłę przygotować można ze słomki).

 

ozdoby

happyhooligans.ca

W Internecie znaleźć można wiele inspiracji. Te zamieszczone powyżej pomysły są bardzo łatwe do wykonania, a podarowanie własnoręcznie wykonanego upominku babci, cioci czy nauczycielce mówi o naszym zaangażowaniu dużo więcej niż niejeden kupny prezent. Trzeba pamiętać, że cały urok takich podarunków tkwi nie w tym, że są idealne, ale że są wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju.

 

dziecisa wazne.pl

  • Marti Urbańska

    Proste a zarazem jakie kreatywne te ozdoby, ta choinka z „nawleczonymi papierkami” to ze starych rachunków z całego roku jak znalazł.

  • Luśka Tyszka

    Najładniejsza choinka w doniczce!
    My robimy tradycyjne lańcuchy z wycinanek ;)