„Laura” J.K. Johansson

„Laura” J.K. Johansson

Ach te kryminały! Zagadki, tajemnice, sekrety, powolne dochodzenie do prawdy, zgadywanie kto jest mordercą i to zaskoczenie na końcu lub satysfakcja, że udało nam się odkryć tożsamość zabójcy. Od kilku ostatnich lat, bardzo popularne są te skandynawskie. Polskie wydawnictwa prześcigają się w wydawaniu coraz ciekawszych pozycji pisarzy z północnej części Europy. Dlaczego to własnie te rejony są tak płodne w tworzeniu historii zagadkowych morderstw? Podobno jest to domena krajów, w których jest dobrze. Im bardziej stabilna jest demokracja, i im bardziej pokojowe społeczeństwo, tym gorsza wydaje się zbrodnia. A może po prostu w niskiej północnej temperaturze zamarzają serca i dusze, dlatego też zbrodnie popełniana na kartach tych powieści są tak porażające, że opanowują wyobraźnię czytelnika i tworzą żywe obrazy w jego głowie? Hmmm – ciekawe :)

 

 

Ostatnio w ręce wpadła mi kolejna „perełka”. To powieść pierwsza z serii „Miasteczko Palokaski” – „Laura” J.K. Johansson. Od razu tytuł skojarzył mi się z kultowym już serialem „Miasteczko Twin Peaks”. Oglądający śledzili sprawę morderstwa Laury Palmer, niczym nie wyróżniającej się nastolatki z małego miasteczka. Było dziwnie i groźnie, jednak historia przyciągała przed ekrany miliony widzów. Temat ten temat po latach zainspirował fińskiego pisarza J.K. Johanssona, do napisania kryminalnej trylogii.

Tytułowe Palokaski, to miasteczko w Finlandii. Lokalna społecznością wstrząsa, gdy nastoletnia Laura ginie bez śladu. Policja podejmuje śledztwo, ale nie jest w stanie znaleźć choćby najdrobniejszego śladu. Mia, szkolny psycholog, do niedawna funkcjonariusz policji próbuje dotrzeć do prawdy, ponieważ przed laty w podobnych okolicznościach zaginęła jej siostra. Korzystając ze swojej funkcji w szkole próbuje nawiązać kontakt z kolegami Laury, ponieważ ma przeczucie, że wiedzą więcej niż chcą powiedzieć. Na profilu założonym przez rodziców dziewczyny na facebooku wkrótce pojawiają się niepokojące wpisy, sugerujące, że dziewczynka nie byłą taka niewinna jak wszyscy chcieliby wierzyć.

Książka mimo, iż kojarzy się z Twin Peaks, posiada własną niepowtarzalną atmosferę. W żadnym wypadku nie jest kalką ani plagiatem! Akcja rozgrywa się w innych czasach, w odmiennym środowisku, w innej części świata. Powieść demaskuje współczesnych nastolatków, które jest rozplotkowane i okrutne, a w świecie anonimowego internetu pokazuje swoje najgorsze oblicze. Pada tu mit szczęśliwego społeczeństwa i niewinnego dzieciństwa, a prawda nie wyzwala. Nie w tym wypadku.

Powieść Johanssona jest świetnie napisana. Styl jest lekki. Autor nie prowadzi czytelnika za rękę, nic tu nie jest oczywiste. Jest to historia, którą urzeczeni będą miłośnicy literatury „kobiecej” oraz kryminałów lub thrillerów psychologicznych. Jest to książka w dużej mierze realistyczna, niepokojąco osadzona w codziennym życiu. Polecam serdecznie – już nie mogę doczekać się kolejnych tomów!

 

Wydawca: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 3 lipca 2014
Liczba stron: 252
Tłumacz: Anna Buncler
Oprawa: miękka
Cena det: 34,90 zł