Krwawy szlak Moiry Young, pierwsza część KRONIK CZERWONEJ PUSTYNI już w Polsce!

Krwawy szlak Moiry Young, pierwsza część KRONIK CZERWONEJ PUSTYNI już w Polsce!

Krwawy szlak Moiry Young, pierwsza część KRONIK CZERWONEJ PUSTYNI już w Polsce!

 

 

 

Książka debiutującej autorki wzbudziła moją ciekawość już od pierwszych zapowiedzi i nie będę ukrywać, że informacja o tym, że Ridley Scott już postanowił zekranizować jej pomysł w tym pomogła.
Czy jest co ekranizować i ważniejsze, co czytać?


„Krwawemu szlakowi” najbliżej do dystopii, choć tak naprawdę ciężko połapać się w świecie wykreowanym przez Moirę Young. Pierwszoosobowa narracja sprawia, że poznajemy go jedynie o tyle, ile główna bohaterka zechce nam zdradzić lub z tego co też Saba usłyszy od napotkanych osób. Specjalnego smaczku doda tu fakt, że Saba wraz z rodziną żyła w niemal całkowitej izolacji. I jak się szybko przekonamy nie bez powodu – świat Kronik czerwonej pustyni jest wyjątkowo nieprzyjaznym i brutalnym miejscem. Z Saba jako przewodniczką powinno nam się jednak udać przejść przez niego cało i wierzcie mi. Nie będziecie się nudzić.
Z chęcią przeczytałabym samą biografię Saby bez wątków akcji, które upiększają całą historie i są niezbędnym elementem powieści, ale główna bohaterka odstaje od swoich książkowych rówieśniczek. Po pierwsze: jest wybitnie niemiłą osobą. Jej niezrównane wręcz zdolności komunikacyjne wynikają prawdopodobnie z faktu, że przez całe życie miała kontakt jedynie z czteroma-pięcioma osobami, zaś jedyną pozytywną relację tak naprawdę udało jej się stworzyć z Lugh – bratem bliźniakiem. Dodatkowo Saba wytworzyła w swojej głowie niezwykły kontrast w tej relacji – uczyniła siebie ciemną stroną rzeczywistości przenosząc wszystkie jasne strony świata na postać brata. To Lugh miał kochać, to Lugh promieniał światłem i spokojem. To właśnie on miał przyciągać do siebie ludzi – Saba miała być jego uzupełnieniem. Saba była uzależniona psychicznie i rzekłabym, że filozoficznie od brata. Dopiero wędrówka w poszukaniu swojej utraconej połówki pozwoli jej odkryć prawdę o sobie i innych ludziach – Saba będzie musiała nauczyć się być dobra i szukać dobra w innych ludziach. Będzie musiała nauczyć się kochać i uwierzyć w to, że inni również są zdolni do aktów miłości.
W „Krwawym szlaku” czekają na nas różnego rodzaju monstra, a nawet magia. Spotkamy się z przykładamy dziwnych technologii, raczej gadżetów niż wymyślnych rodzajów urządzeń typowych dla science-fiction. Kroniki czerwonej pustyni opowiadają o dzikim świecie zbudowanym na gruzach naszej cywilizacji pogrzebanej tak głęboko, że wielkie miasto poznacie wyłącznie po ostrych zakończeniach dawnych drapaczy chmur, a gdy spojrzycie w to miejsce ponownie, nawet i ten ślad zostanie przykryty złowieszczym piaskiem.

Jeżeli spodobała wam się ta historia, to zapraszam was do wzięcia udziału w konkursie na Facebooku. Fanpejdż Książkosfera przygotował dla wszystkich fanów konkurs z 15 egzemplarzami „Krwawego szlaku” do wygrania!

Konkurs dostępny na stronie:

www.facebook.com/KsiazkoSfera/app_1424250151156940

Polski trailer książki: