„Krąg” – nie ma zwyczajnych nastolatek

„Krąg” – nie ma zwyczajnych nastolatek

„Krąg” – nie ma zwyczajnych nastolatek. Dawno temu, kiedy jeszcze myślałam, że bycie licealistą to już poważny wiek, czytałam po nocach „Sekretny dziennik Laury Palmer”. To ta książeczka, która jest wstępem do słynnego serialu Davida Lyncha. Było mrocznie i tajemniczo, a chyba najbardziej pociągał fakt, że tak niezwykłe rzeczy mogą dziać się w pozornie zwyczajnym, małym miasteczku. Historia całkowicie mnie zafascynowała. Ostatnio poczułam się podobnie, a to za sprawą szwedzkiego thrillera dla młodzieży pt. „Krąg” duetu Mats Strandberg i Sara Bergmark Elfgren.

 

 

 

 

Rzecz dzieje się w małym szwedzkim miasteczku Engelforts…

 

 

Rok szkolny w lokalnym liceum zaczyna się dość tragicznie – znalezieniem ciała jednego z uczniów w szkolnej toalecie. Śmierć uznana zostaje za samobójstwo, chłopak nie był lubiany, czasem wręcz dręczony przez innych uczniów, przynależał do subkultury emo. Wszystko pasuje. Ale czy na pewno? Ta  śmierć to tylko początek serii tajemniczych zdarzeń, które połączą grupę kompletnie do siebie niepodobnych nastolatek: inteligentną kujonkę Minoo, która marzy o ucieczce z tego miasta, w którym nie może znaleźć sobie przyjaciół; outsiderkę Linneę, za bardzo jak na swój wiek doświadczoną przez życie; piękną choć pozbawiona pewności siebie Rebeckę; Vanessę – szkolną piękność, która nie dogaduje się z matka i ojczymem; Annę-Karin – ofiarę prześladowania przez innych uczniów i wreszcie złośliwą Idę. Te postacie to duży plus książki, mają wyraziste charaktery, zachowują się jak ludzie z krwi i kości. Już od pierwszych stron książki zaczynamy je traktować jak prawdziwe osoby, niemal jakbyśmy kiedyś już je spotkali.

 

Dziewczyny nie są jednak zwykłymi nastolatkami i w takim ludzkim sensie, i w magicznym. Poza niezwykłymi osobowościami są w nich także ukryte niezwykłe moce, których już wkrótce będą musiały nauczyć się używać, żeby stawić czoła Złu czyhającemu na ich życie. Co wydaje się jeszcze trudniejsze, dla osiągniecia celu, będą też musiały nauczyć się ze sobą współpracować. Czeka je mnóstwo trzymających w napięciu tajemnic do rozwiązania. Czy można być w dwóch miejscach w tym samym czasie? Kto śledzi je pod postacią zwierzęcia? Kim jest tajemnicza postać przechadzająca się nocą ulicami Engelforts? Po czyjej stronie jest dyrektorka szkoły?

 

„Krąg” to książka przede wszystkim dla młodzieży, ale wciągnie też starszych czytelników. Zwłaszcza miłośników stylistyki szwedzkich thrillerów. Nie bez powodu w końcu książka została wydana w tej samej Czernej serii, w której wyszło „Millenium” Steiga Larssona.

 

Zobacz trailer!

 

 

Więcej o książce na fanpage Wydawnictwa Czarna Owca – http://www.facebook.com/wydawnictwoczarnaowca