Kościół multimedialny – odpust na Twitterze

Kościół multimedialny – odpust na Twitterze

Kościół multimedialny – odpust na Twitterze. Hierarchowie robią kolejny krok w stronę digitalizacji i wkładają coraz więcej wysiłku w łączenie katolików na całym świecie z wykorzystaniem mediów społecznościowych. Papieska Rada ds. Komunikacji Społecznej, czyli inaczej mówiąc, socjal menadżerowie w sutannach, zadecydowali o tym, że posługa duchowa z konfesjonału przenosi się na mikoroblog!

 

 

Według publikacji Penitencjarii Apostolskiej – czyli najwyższego sądu kościelnego, rozpatrującego sprawy sumienia – papież Franciszek będzie udzielać „odpustów zupełnych” – co jest szczególnym aktem, którego celem jest skrócenie pokuty w czyśćcu – na jego Twitterze. Papież zazwyczaj oferuje odpusty tym, którzy spotkają się z nim osobiście, ale po raz pierwszy w tym roku, będzie to rozszerzone do wirtualnych odwiedzin.

 

Decyzja została podjęta w związku z planowaną wizytą papieża na Światowych Dniach Młodzieży w Brazylii w przyszłym tygodniu. The Guardian donosi, że katolicy będą mogli śledzić „obrzędy i pobożne ćwiczenia”, które papież będzie publikować w internecie.

Dla śledzących w mediach społecznościowych, którzy wcześniej wyznawali swoje grzechy i zostały one odpuszczone przez kapłana, istnieje możliwość otrzymania tego szczególne przebaczenie przez portal społecznościowy. Użytkownicy muszą śledzić wydarzenia na żywo i w nich uczestniczyć.

– Nie możecie uzyskać odpust tak, jak dostać kawę z automatu – powiedział prałat Claudio Maria Celli, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Komunikacji Społecznej. – Nie wystarczy obejrzeć w internecie czy śledzić papieża Franciszka z pomocą live streamingu na iPadzie. Tak samo podłączenie do Pope2You.net nie jest wystarczające. Są to tylko urządzenia. Liczą się Tweety lub zdjęcia, które papież wyśle z Brazylii z Światowych Dni Młodzieży, żeby stworzyć prawdziwe duchowe owoce w sercu człowieka – dodał duchowny.

Watykan rozpoczął wykorzystywanie mediów społecznościowych mniej więcej rok temu. Ale to nie pierwszy raz, kiedy Stolica Apostolska wykorzystuje nową platformę, by dotrzeć do wiernych. W 1931 roku papież Pius XI współpracował z wynalazcą włoskiego radia, Guglielmo Marconi, aby rozpocząć pierwsze nadawanie radia z Watykanu.