Kiedy owładnie Tobą „Gorączka1”

Kiedy owładnie Tobą „Gorączka1”

Kiedy owładnie Tobą „Gorączka1”.  Nowa powieść Dee Shulman wydana w serii „Poza czasem” jest przykładem jak połączyć literaturę młodzieżową z akcentem paranormal romance i …historią! I to się udaje.

 

 

 

 

Autorka postawiła sobie wysoko poprzeczkę ponieważ  wątek współczesnej nastolatki połączyła z niezwykle sugestywnymi opisami życia w starożytnym Rzymie.

 

 

Dwutorowa narracja sprawdziła się w przypadku „Gorączki” znakomicie. Przez pewien czas, mamy możliwość obserwowania dwóch, jak się okaże jedynie pozornie, oderwanych od siebie fabuł. Z jednej strony mamy okazję poznać nastolatkę Ewę, niezwykle inteligentną dziewczynę o zdolnościach hakerskich. Ewa nie tylko sprawnie posługuje się komputerem, żeby było ciekawiej, Dee Shulman w ogóle nie ogranicza jej zainteresowań. Nie we wszystkich dziedzinach osiąga sukcesy, ale sam zabieg stworzenia, dziewczyny o szerokich horyzontach pokrzepia. Kultura wydała wyrok na postacie nastoletnich dziewczyn,  odbierając im ambicje do poszukiwania w życiu czegoś więcej niż chłopaka. Dee Shulman, razem z Rowling (i jej pomysłem na  Hermionę) muszą odkrywać Amerykę, tworząc mądre postacie dziewczyn; tym większa zasługa dla autorki „Gorączki”, która taką postać obsadziła w głównej roli.  Nie znaczy to jednak, że Ewa jest ucieleśnieniem idei dobra na  Ziemi. Na własne życzenie wyrzuca się z kilku szkół średnich, nie ma również obiekcji podczas włamywania się do systemów szkolnych, medycznych i instytutów badawczych. Sama uważa, że skoro nic nie kradnie, to nie robi nic złego.  Może wielu ludzi nie zgodziło by się z jej zdaniem, ja jednak wolę przejść do drugiej postaci.

Jest też Sethos Leontis. To z początku chłodna postać rzymskiego gladiatora. Poznajemy go podczas przygotowań do kolejnej walki na arenie. Jest nadzwyczaj dojrzały, nie  potrafi co prawda analizować życia politycznego Rzymu, jednak świetnie radzi sobie w kontaktach z Rzymską arystokracją, którą potrafi do pewnego stopnia manipulować.  Mimo charyzmy i statusu ulubieńca, rzymskich magnatów Sethos zdaje sobie sprawę ze swojej niskiej pozycji. Życie gladiatora, jest ciekawe wyłącznie z naszej perspektywy, sami gladiatorzy były niewolnikami szanowanymi do pierwszej poważnej rany.  Dee Shulman wykazała się znakomitą znajomością rzymskich zwyczajów i kultury, łącznie z detalami takimi jak uzbrojenie gladiatorów należących do poszczególnych szkół wojowników. Wszystkie znajdują potwierdzenie w faktach.

Wydarzenia które połączą Sethosa z Ewą to tytułowa gorączka  i śmierć będąca jej konsekwencją. Choroba przebiega jednakowo u bohaterów ale interesujący jest jej odbiór. Wykształcona Ewa mając do dyspozycji potężne narzędzie, jak mikroskop kwantowy jest w stanie pokusić się o przeprowadzenie własnych badań nad wirusem, natomiast Sethos nie dysponuje Nawet takimi pojęciami, które znają współczesne dzieci, jak „zarazki” nie mówiąc już o wirusach. Gladiator będzie miał jednak swój udział w rozwikłaniu zagadki tajemniczego wirusa. „Gorączka” nie należałaby do sławnej serii, gdyby nie podróże w czasie; zarówno te w popularnym rozumieniu, jak wycieczki z jednego okresu do drugiego, jak i te, w których miejscem docelowym jest wymiar bez czasu.  Natura wirusa i samych podróży w czasie stanowi jednak zagadkę, która nie zostaje do końca rozwiązana w pierwszej części powieści.

„Gorączka” jest pierwszą powieścią młodzieżową Dee Shulman. Autorka ma na swoich koncie około 50 książek, które napisała lub zilustrowała.  Wiem już, że zapamiętam ją jako autorkę intrygujących powieści. Poddałam się „Gorączce1”, czekam na kolejną dawkę, która rozjaśni najważniejsze punkty fabuły. Już dziś jednak, polecam Wam zabawę z podróżami w czasie!

 

Autor:  Dee Shulman
Tytuł: Gorączka1

Seria: „Poza czasem”
Wydawnictwo: Egmont
Stron: 429
ISBN: 978-83-237-5348-3

Zobacz polski trailer książki:

 

 

KONKURS!!!! WYGRAJ CZYTNIK E-BOOKOW!!!!

 

Szczegóły pod linkiem – http://www.egmont.pl/pl/o_wydawnictwie/aktualnosci/art315.html