Keep Calm, czyli historia niezwykła

Keep Calm, czyli historia niezwykła

Keep Calm, czyli historia niezwykła. Każdy z nas, choćby raz natknął się w sieci na ten kultowy plakat – „Keep Calm and Carry On”. Do tej pory powstało mnóstwo jego odmian, na każdą niemal okazję. Hasło pojawiło się również poza internetem na wielu gadżetach – m.in. na koszulkach, torbach, naklejkach, kubkach, telefonach.

 

 

Skąd się to wszystko wzięło? Plakat powstał w 1939 roku na zamówienie brytyjskiego rządu i miał spełniać funkcje propagandowe.


Dlaczego? Wybuchła właśnie II wojna światowa. Hasło miało zjednoczyć Brytyjczyków, plakat jednak nigdy nie pojawił się na ulicach. Był on przygotowany na wypadek inwazji niemieckiej i poważnego kryzysu w państwie. Pozostałe 2 plakaty, które oficjalnie ukazały się, zawierały hasła:
1.
Your Courage [Twoja odwaga]
Your Cheerfulness [Twoja pogoda ducha]
Your Resolution [Twoja rezolucja]
Bring Us Victory [przyniosą nam zwycięstwo]
2.
Freedom is in peril [wolność jest w niebezpieczeństwie]
Defend it with all Your might [broń ją z całych sił]
Plakat „Keep Calm and Carry On” wydrukowano w 2 milionach egzemplarzy, które w niewyjaśnionych okolicznościach przepadły. W 2000 roku na jedną kopię plakatu całkiem przypadkiem natrafiło małżeństwo prowadzące księgarnię w Alnwick. Z dużym powodzeniem sprzedają oni plakat oraz gadżety. Niemałym zainteresowaniem cieszy się również ich strona na Facebooku oraz specjalna aplikacja na iPhone’a.