Japońskie aromatyzowane wino ryżowe – SAKE

Japońskie aromatyzowane wino ryżowe – SAKE

Japońskie aromatyzowane wino ryżowe – SAKE. Czym jest? Jeśli kiedykolwiek jedliście sushi pewnie mieliście też okazję aby napić się sake. To japońskie aromatyzowane wino ryżowe nazywa się też po prosu niskoprocentowym napojem alkoholowym. W Polsce mylnie kojarzone jest z wódką. Metoda produkcji sake bardzo różni się od tej praktykowanej przy powstawaniu wina. Właściwie cały proces przypomina produkcję piwa. Sake tworzy się w wyniku fermentacji naturalnego cukru a potem następuje warzenie. Zawiera wyższą zawartość alkoholu niż piwo – nierozcieńczone ma 18-20 proc. a rozwodnione około 15 proc.


W Japonii słowo sake nie oznacza żadnego konkretnego trunku. Mówi się tak na każdy napój alkoholowy bez względu czy jest to piwo, szampan czy whisky. Pochodzenie sake pozostaje tajemnicą, jednak najwcześniejsze wzmianki o jego istnieniu znaleziono w Księdze Wei. Na podstawie tej informacji trunek datuje się na ok. 710 – 794 rok naszej ery. Nieodzownymi składnikami japońskiej specjalności są ryż i woda. Im są lepszej jakości, tym sake jest smaczniejsze. Fermentacja trwa od 7 do 12 dni a kolejne 9 do 12 miesięcy sake musi dojrzewać.


Istnieją dwa główne typy sake: Futsu-shu i Tokutei mesh-shu. Pierwsze jest odpowiednikiem wina stołowego. Drugie natomiast kosztuje więcej, ma szlachetniejszy smak i silniejszy aromat (zależy to od stopnia wypolerownia ryżu). Tokutei mesh-shu pasuje bardziej do dań kuchni japońskiej. Od tego rodzaju sake powinniśmy zacząć degustację.

 

 

 

 

 

 

Polecam wam pysznego drinka zrobionego na bazie sake, czyli mrożoną lemoniadę z sake.

 

Odstępując od tradycyjnego podawania sake, tj. na ciepło, możemy przygotować pyszną lemoniadę z orientalną nutą.

Składniki

  • skórka z jednej cytryny
  • 1 szklanka świeżego soku cytrynowego
  • 1/2 szklanki cukru
  • 1,5 szklanki piwa imbirowego
  • 1/2 szklanki sake
  • lód (około 24 kostki)
  • 1 szklanka jagód i/lub truskawek do przybrania

Przygotowanie: Wymieszać sok cytrynowy z cukrem aż cukier się całkowicie rozpuści. Zmiksować wszystkie składniki z wyjątkiem owoców do przybrania. Wsypać jagody i truskawki do szklankek lub dzbanka. Następnie wlać miksturę. Podawać z plasterkiem cytryny lub limonki.
Pić z okrzykiem:  banzai!

Alternatywnie: Zamrozić przygotowaną lemoniadę. Następnie po wyjeciu z zamrażalnika zmiksować aby uzyskać lemoniadowy sorbet. Przystroić plasterkiem cytryny, owocami, listkami mięty…

Na zdrowie :)