Jak to jest być chłopakiem? Ewa Nowak „Drugi”.

Jak to jest być chłopakiem? Ewa Nowak „Drugi”.

Jak to jest być chłopakiem? Ewa Nowak „Drugi”.  Powieść Ewy Nowak powraca do księgarni w nowej odsłonie. Książkę miałam już okazję czytać kilka lat temu i teraz powróciłam do  niej z okazji kolejnego wydania. Lektura „Drugiego” po latach nie rozczarowuje. Ewa Nowak wciąż utrzymuje pozycję jednej z najlepszych pisarek powieści młodzieżowych w Polsce.

 

 

„Drugi” wyróżnia się spośród pozostałych dwunastu części serii „miętowej” kojarzonej bardziej z literaturą dla dziewczyn. Jej bohaterami zostali kuzyni – Arek i Hadrian. Nie potrafię odpowiedź na pytanie, czy był to ukłon autorki w stronę męskiej części czytelników, czy też autorka chciała przybliżyć swoim fankom odmienny, chłopięcy punkt widzenia na świat.

 

Zacznijmy od Hadriana, przystojnego modela, który mieszka pod jednym dachem z młodszym bratem Alanem oraz matką Iloną. Postać matki zajmuje dużo miejsca w życiu chłopca, niestety nie w tym dobrym sensie. Ilona, jest postrzegana przez niego jako zaborcza i kontrolująca kobieta. Czytelnikowi, ciężko nie zgodzić się z wizją chłopca. Matka zaplanowała mu już karierę modela, wyszukuje mu coraz, to nowe oferty zleceń w reklamach, wybiera trzeci język obcy oraz dodatkowe zajęcia. Chłopiec nie kojarzy nam się jednak z ofiarą, Hadrian jest silnym i inteligentnym bohaterem, który w pewnym momencie zacznie manipulować matką przy pomocy pamiętnika do którego to Ilona regularnie zagląda.

Kontrastem do postaci Hadriana staje się jego kuzyn Arek. Bardzo sympatyczny i momentami ekscentryczny chłopiec, który żyje w domu z ciepłymi relacjami. Arek jest wyjątkowo nieśmiały i lękliwy z powodu swojego jąkania. Bohater szybko zadurza się w przypadkowo poznanej Idze, szkolnej piękności, której na skutek zbiegu okoliczności udzielał korepetycji z matematyki. Odurzony w Idze Arek, będzie musiał poradzić sobie z uczuciem, jakim niespodziewanie obdarzył dziewczynę, zwłaszcza, gdy ta przedstawi mu wkrótce swojego chłopaka…

To nie jedyni bohaterzy powieści, choć książka jest prowadzona podwójną  narracją z perspektywy chłopców, to ich postrzeganie i opisy  postaci sprawiają, że postacie drugoplanowe nie są tłem. Są jak najbardziej żywe i prawdziwe. Tęsknią za zmarłą żoną, cieszą się z miłości lub są zazdrosne jak wspomniana już Ilona, złośliwy profesor Całek, dziadek – poseł próbujący wkupić się w łaski wnuków i wreszcie, zakochana w Hadrianie nauczycielka geografii.

Hadrian i Arek, będą musieli zmierzyć się zarówno z  typowi dla wieku dorastania problemami; relacji z rówieśnikami, rodzicami, przezwyciężaniem kompleksów, pierwszą miłością i pierwszymi planami na przyszłość. Czytając Ewę Nowak, mamy przyjemność obcowania ze światem chłopięcych emocji, zachowań i myśli. Autorka znów pokazała, że książki młodzieżowe, jak i samo życie dorastających ludzi potrafi być niezwykle barwne. Nie zawsze wesołe ale fascynujące.

 

Informacje o autorce:

Ewa Nowak z zawodu jest pedagogiem-terapeutą, ekspertem pedagogicznym portalu „Zwierciadło.pl”. Prowadzi stałą rubrykę „Poradnik Rodzica” w miesięczniku „Sens. Rozwój, zdrowie, piękno”. Jej felietony i opowiadania ukazują się regularnie w pismach „Cogito”, „Victor Gimnazjalista” i „Victor Junior”. Książki dla dzieci i młodzieży pisze od kilkunastu lat. „Bardzo biała wrona” została uhonorowana tytułem Książki Roku Polskiej Sekcji IBBY. Autorka mieszka z mężem i córką na warszawskiej Białołęce.

Autor:  Ewa Nowak
Tytuł: Drugi

Seria: Miętowa
Wydawnictwo: Egmont
Stron: 291
ISBN: 978-83-237-7982-7