„Jajko z niespodzianką” Agnieszka Krakowiak – Kondracka

„Jajko z niespodzianką” Agnieszka Krakowiak – Kondracka

„Jajko z niespodzianką” to powieść Agnieszki Krakowiak – Kondrackiej, którą możecie znać, jeżeli oglądacie polskie seriale. Autorka jest bowiem scenarzystką popularnej telenoweli „Na dobre i na złe”.

Od razu zaciekawiło mnie, jak sprawdzi się jako prozatorka. Powiem wam, że się nie zawiodłam. Jeżeli lubicie obyczajowe powieści, osadzone mocno w polskich realiach, powinniście sięgnąć po „Jajko z niespodzianką”.

Jej książka jest i smutna i zabawna. Chwyta za serce i do tego jest realna. O czym jest?
To życie zwyczajnej 30-latki Ady, które jest jak tytułowe „jajko z niespodzianką” – nigdy nie wiesz co przyniesie kolejny dzień.

Kobieta sama wychowuje 3-letnią córeczkę. Jest to dla niej dużym obciążeniem, tym bardziej, że mała Julka ma nie w pełni sprawną rączkę. Jak wiemy, dzieci bywają okrutne – dziewczynka pada ofiarą drwin rówieśników, co przysparza samotnej mamie nowych trosk. Tym bardziej, że mąż zostawił ją z chorym dzieckiem – nie podołał problemom.

To jednak dopiero początek opowieści. Na kolejnych jej stronach na naszą bohaterkę czyhają – wszystkowiedząca babcia Irena, dobre przedszkole „stwarzające perspektywy”, inni rodzice i eko-rodzice, duże wydatki, finansowe upadki i wzloty, flirty, miłosne spojrzenia, potencjalni narzeczeni i… były mąż.
Jednak są tu również pozytywne zmiany – jakie? O tym przekonacie się sami :)
Książka podobał mi się bardzo – jest dobrze napisana, co ważne, lekko i bez patosu opisuje losy głównej bohaterki. Czyta się ją błyskawicznie – ze względu na wartka akcję, humorystyczne wstawki oraz ciekawe spostrzeżenia dotyczące otaczającej nas rzeczywistości. Autorka jest świetną obserwatorką – widać tu, że doświadczenie scenarzystki pozwala świetnie nazywać i opisywać ludzi, ich emocje i otaczającą nas rzeczywistość. Przy „Jajku…” nie można się nudzić – to świetna pozycja na zły humor, czy kryzys. Kto wie co przyniesie nam następny dzień? :)

O autorce…

 

Agnieszka Krakowiak-Kondracka urodziła się i dorastała w Kielcach. Zawsze chciała pisać. Swoją pasję rozwijała najpierw jako dziennikarka w kieleckich mediach.Nie podobał jej się jednak kierunek, w którym zmierzało przed laty dziennikarstwo. W końcu zakochała się w scenarzyście, a za tą miłością poszła też miłość do tworzenia – wciąż na nowo – życia na ekranie. O swojej profesji mówi: „To bajka, która opowiada o dobrych ludziach, a o złych tylko wtedy, kiedy mają szansę się zmienić i odnaleźć w sobie ten dobry pierwiastek”. Lubi tworzyć tę bajkę, brać w swoje ręce losy przeróżnych postaci i „łamać sobie głowę, jak im skomplikować życie”. Pisanie wciąż sprawia jej satysfakcję, zwłaszcza wtedy, gdy „kogoś wzruszy lub ucieszy”. Powieść to kolejny krok, rozwijanie pasji, która stała się sposobem na życie; profesji, która nie tylko pozwala na finansową stabilizację, ale nieustannie daje satysfakcję. Bohaterki „Jajka z niespodzianką” – Ada i mała Julka – są jej dziś równie bliskie, co lekarze z Leśnej Góry.

Autor: Agnieszka Krakowiak – Kondracka
Wydawnictwo: Literackie 2014
Liczba stron: 300