Idealne biustonosze naukowców z Łodzi

Specjaliści z Politechniki Łódzkiej i Centrum Zdrowia Matki Polki poszukiwali najlepszego kształtu stanika. Film o ich badaniach nakręciła stacja Discovery.

 


Do stworzenia idealnego kształtu biustonosza zaangażowano naukowców z Politechniki Łódzkiej i Kliniki Chorób Piersi i Chirurgii Onkologicznej Centrum Zdrowia Matki Polki. Jaki powinien być idealny stanik?

Oprócz ciekawego wyglądu musi być komfortowy w użytkowaniu i bezpieczny dla zdrowia. Dobrze dopasowany biustonosz może uchronić właścicielkę przed zaburzeniami krążenia układu chłonnego i stanami zapalnymi.

Stanik nie może być ani za ciasny, ani za luźny. W tym pierwszym przypadku dochodzi do dużej różnicy temperatur w obrębie skóry piersi. Z kolei zbyt duży rozmiar bielizny powoduje otarcia, które wpływają na nierównomierne ukrwienie biustu.

Na początku naukowcy z Instytutu Inżynierii Materiałowej wykonali trójwymiarowy model kobiecego torsu i wirtualnie zmierzyli wszystkie punkty nacisku na ciało. Na podstawie interakcji między powierzchnią biustonosza a ciałem kobiety zostały dokonane odpowiednie zmiany zarówno w kształcie, jak i w wymiarach biustonoszy. Następnie naukowcy sprawdzili, czy zmodyfikowane kształty i wymiary rzeczywiście są optymalne, mają w końcu służyć jako wytyczna dla producentów.

W kolejnej fazie badań staniki testowała grupa kobiet w różnym wieku. Za pomocą kamery termowizyjnej udowodniono, że obliczenia, zgodnie z którymi uszyto dobrze dopasowany stanik, pokrywały się z pozytywnymi odczuciami uczestniczek eksperymentu.

Badania naukowców z Politechniki Łódzkiej trwały półtora roku, a w projekcie wykorzystano specjalistyczne kamery termowizyjne oraz programy do symulacji komputerowych.