Hachiko – psi symbol oddania i lojalności

Hachiko – psi symbol oddania i lojalności

Hachiko – psi symbol oddania i lojalności. Znacie tę historię? Hachiko był wyjątkowym psem, który blisko 10 lat czekał na swojego pana przy jednej ze stacji tokijskiego metra. Zwierzak stał się legendą.

 

 

W 1924 roku Hachiko został przywieziony do Tokio przez swojego właściciela, Hidesaburo Ueno, profesora na wydziale rolnictwa Uniwersytetu Tokijskiego. Pupil miał w zwyczaju odprowadzanie swojego pana na stację metra, gdy ten wychodził do pracy i oczekiwanie na niego w okolicy, gdy wracał wieczorem do domu. Przyjaciele nie zdążyli nacieszyć się sobą, bo rok później właściciel psa zmarł w miejscu swojej pracy. Wierny Hachiko, który o tym nie wiedział nadal przychodził na stację przez następne 10 lat.

 


O zwierzaku zrobiło się głośno, gdy jego zachowaniem zainteresował się student, który badał rasę akita. Młody człowiek poszedł za psem, dzięki czemu trafił do jego domu w Kobayashi. Tam poznał historię Hachiko. Student postanowił zbadać całą historię niezwykłego czworonoga, czego efektem była publikacja kilku artykułów.

W 1987 nakręcono nawet film o Hachiko i jego przywiązaniu do swojego pana. W 1994 Culture Broadcasting Network (CBN) w Japonii udało się odzyskać dźwięk szczekającego Hachiko z fragmentów starego nagrania, które uległo zniszczeniu. Po wielkiej kampanii reklamowej zostało ono wyemitowane w sobotę 28 maja 1994, 59 lat po śmierci psa. Miliony radiosłuchaczy zgromadziło się przy odbiornikach, by usłyszeć szczekającego zwierza. To wydarzenie było dowodem nieustannej popularności „wiernego psa”. Nie mogło również zabraknąć publikacji papierowych. W 2004 wydano książkę dla dzieci Hachiko: prawdziwa historia lojalnego psa autorstwa Pameli S. Turner, ilustrowaną przez Yana Nascimbene. W tym samym roku Henry Holt & Co. wydał kolejną książkę dla dzieci, krótką powieść przeznaczoną dla czytelników w każdym wieku zatytułowaną Hachiko czeka, napisaną przez Lesléa Newman i zilustrowaną przez Machiyo Kodaira. W 2009 na ekrany kin wszedł amerykański remake filmu Hachiko Monogatari pt.: Hachiko: A Dog’s Story. Film wyreżyserował Lasse Hallstrom, a w roli profesora wystąpił Richard Gere.

Jak widać pamięć o Hachiko żyje i jak na razie nie zanosi się na to, by kiedykolwiek niezwykły psiak dał o sobie zapomnieć.