Grungowy ukłon pięknej sopranistki

Grungowy ukłon pięknej sopranistki

Grungowy ukłon pięknej sopranistki. „Chciałam zrobić ukłon operowy w kierunku muzyki, która jest bardzo piękna i odegrała wielki wpływ na ludzi i ich myślenie na całym świecie. Jest rzecznikiem prawdy, rentgenem natury ludzkiej”.

 

 

Tak na temat swojego najnowszego projektu muzycznego – płyty „Grunge” wypowiada się sama artystka.


Anita Rywalska-Sosnowska rocznik 1976 r., śpiewaczka (sopran), absolwentka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego na Wydziale Wychowania Artystycznego, a także Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, w klasie śpiewu solowego. Artystka ma w swoim repertuarze utwory Schuberta, Poulenca oraz Schumanna, prócz tego partie operowe i operetkowe m.in.: partię Carmen z opery Carmen Georges’a Bizeta. Bierze również udział w lubianym i bardzo popularnym muzyczno-kabaretowym projekcie Filharmonia Dowcipu, gdzie jest jedną z czwórki solistów.

Płyta „Grunge” jeszcze przed pojawieniem się na rynku wzbudziła niemałą sensację, nie tylko zapowiedzią ale i stylizacją artystki, fotosami czy okładką płyty. Dodatkowo sam fakt, że Grunge (niekiedy określany mianem Seattle Sound, to podgatunek rocka alternatywnego, który narodził się w połowie lat 80’ XX wieku, w Ameryce) można śpiewać operowo – sopranem, budził ca najmniej zdziwienie.
Ale w końcu, czyż miarą wielkich indywidualności nie jest przecieranie nowych szlaków, także muzycznych. Co w wypadku Anity Rywalskiej, jej niesamowitego głosu oraz osobowości – scenicznego emploi, robi wrażenie od pierwszego zetknięcia się z coverami w jej wykonaniu.

„… operą rządzą pewne zasady, śpiew operowy zobligowany jest do tego, by przestrzegać techniki wokalnej, opera jest formą teatralną, z monumentalizmem brzmienia oraz orkiestrą. Grunge to zupełnie przeciwstawna forma, muzyka, na którą składają się gitary elektryczne i perkusja, brzmienie czasami jest brudne, jest tu pełna swoboda wypowiedzi artystycznej…”
I jak przekonacie się sami artystce udało pogodzić się ten przysłowiowy „ogień z wodą”.

Płyta zawiera 10 utworów najlepszych zespołów grunge-owych m.in. Soundgarden, Nirvana, Audioslave czy Pearl Jam.

Tracklista:
1. Alice in Chains-No Excuses
2. Pearl Jam-Even Flow
3. Soundgarden -Black Hole Sun
4. Nirvana –Come As You Are
5. Alice in Chains-Man In the Box
6. Temple of the dog – Hunger Strike
7. Audioslave – Like A Stone
8. Nirvana – Lithium
9. Nirvana – Smells Like Teen Spirit
10. Chris Cornell – Arms Around Your Arms

Całość nagrano w studio Custom34 (wokale) oraz Studio 7 (instrumenty). Masteringiem zaś zajął się znakomity reżyser dźwięku – Tadeusz Mieczkowski, mający już na swoim koncie współpracę z największymi gwiazdami polskiej muzyki m.in. Edytą Górniak, Anną Marią Jopek, Henrykiem Miśkiewiczem, Ewą Małas-Godlewską, Zbigniewem Preisnerem, czy Leszkiem Możdżerem.
Anita Rywalska do projektu zaprosiła dodatkowo grupę znakomitych muzyków, gdzie obok orkiestry symfonicznej pojawił się jeden z najlepszych rodzimych gitarzystów rockowych -Piotr Łukaszewski.

Płyta wokalną warstwą, w jednym z pierwszych skojarzeń przywodzi na myśl dokonania byłej wokalistki znanego fińskiego zespołu Nightwish, której styl wyróżnia właśnie żeński wokal w postaci operowego głosu (sopran liryczny) Tarji Turunen, dlatego można zaproponować fanom takiej stylistyki muzycznej także płytę „Grunge”

 

Płyta dostępna na iTunes – https://itunes.apple.com/pl/album/grunge/id882708659

Oficjalny fanpage Anity Rywalskiej – https://www.facebook.com/AnitaRywalskaGrunge