Gotuj z Julią. Niezbędne przepisy i porady mistrzyni kuchni

Gotuj z Julią. Niezbędne przepisy i porady mistrzyni kuchni

Gotuj z Julią. Niezbędne przepisy i porady mistrzyni kuchni – Julia Child.

 

 

 
Tytuł: Gotuj z Julią. Niezbędne przepisy i porady mistrzyni kuchni
Autorka: Julia Child
Narracja: pierwszoosbowa
Liczba stron: 248
Wydawnictwo: Literackie

To już druga książka kucharska słynnej Julii Child, którą mam przyjemność recenzować. Ta w odróżnieniu od pierwszej, czyli „Francuski szef kuchni” jest nieco „łatwiejsza”. „Gotuj z Julią” to swoisty elementarz sztuki gotowania. Są tu wszystkie niezbędne informacje dla tych, którzy pragną sprawnie poruszać się w kuchni i pretendują do tego, aby móc o sobie powiedzieć „umiem gotować”.

Julia Child to legenda programów kulinarnych. Absolwentka prestiżowej francuskiej szkoły dla kucharzy Le Cordon Bleu. Osoba, która o gotowaniu wiedziała chyba wszystko. Na wstępie tej książki pisze, że nie jest to uniwersalna książka kucharska, która odpowie na wszystkie pytania, ale na te najważniejsze na pewno je znajdzie. Mamy pewność, że potrawy z przepisów na pewno się udadzą, ponieważ autorka wspomina o tym, że wypróbowała je kilkanaście razy, aż dopracowała do perfekcji.

Znajdziemy tu sposoby na zrobienie podstawowych zup i sosów; przepisy na sałaty i przygotowanie warzyw; porady odnoście smażenia na małej ilości tłuszczu i pieczenia każdego rodzaju mięs; klika receptur na udane dania z jaj. Dowiemy się też jak upiec znakomite domowe pieczywo, przygotować doskonałe naleśniki czy zaskoczyć wszystkich przepysznym ciastem. Dodatkowo Julia daje nam wskazówki odnośnie tego, w jaki sprzęt kuchenny powinniśmy się zaopatrzyć.

Książka ta jest po prostu niezbędna w każdej kuchni, gdyż z własnego doświadczenia wiem, jak wiele rzeczy się zapomina. Nawet najprostsze przepisy potrafią wyparować nam z głowy. A niejednokrotnie są tajemnicą nawet dla zaawansowanych kucharzy… Książka przyda się więc każdemu – to pozycja obowiązkowa w każdej kuchni.

Julia Child to legenda programów kulinarnych. Absolwentka prestiżowej francuskiej szkoły dla kucharzy Le Cordon Bleu. Osoba, która o gotowaniu wiedziała chyba wszystko. Na wstępie tej książki pisze, że nie jest to uniwersalna książka kucharska, która odpowie na wszystkie pytania, ale na te najważniejsze na pewno je znajdzie. Mamy pewność, że potrawy z ów przepisów na pewno się udadzą, ponieważ autorka wspomina o tym, że wypróbowała je kilkanaście razy, aż dopracowała do perfekcji.

Już niebawem, bo 13 sierpnia minie 10 lat od jej śmierci. Dwa dni później wielbiciele tej niezwykłej kobiety świętować będą jej 102 urodziny.

KSIĄŻKI JULII CHILD WYDANE PO POLSKU: