Fleur de sel czyli naturalna sól morska

Fleur de sel czyli naturalna sól morska

Fleur de sel jest to naturalna sól morska, prawdziwa królowa – nie dostaniemy jej w zwykłym sklepie spożywczym. Sól ta jest niezwykle zdrowa i naturalna. Zbiera się ja wyłącznie ręcznie w okresie od początku czerwca do końca sierpnia, we Francji, Portugalii oraz na Majorce, gdzie zwana jest Flor de Sal. Jej nazwa pochodzi stąd, że sól ta powstaje tylko w gorące letnie popołudnia, tworząc na powierzchni morza (lub oceanu) tzw. kwiaty soli.

sól morska

 

Fleur de sel ma często biały kolor, ale może mieć także odcień różowy lub łososiowy – to wynik rozprzestrzeniania się Dunaliella salina, gatunku alg morskich, które uwalniają beta-karoten i nadają soli woń fiołków. Sól ta zawiera dużo minerałów i pierwiastków śladowych, między innymi magnez. Bywa mieszana z np. ziołami lub skórką owoców cytrusowych.

Jest  niezwykle wysoko ceniona przez szefów kuchni oraz smakoszy i bywa określana solnym„kawiorem”, stąd też jej wysoka cena (0,4 kg kosztuje 56 złotych). Jej charakterystyczna konsystencja oraz smak podkreślą walory każdej potrawy (także niektórych słodkich), ale ze względu na cenę raczej nie nadaje się ona do codziennego użytku – koneserzy korzystają z niej oszczędnie.

Sól jest dostępna w sklepie Lux Food.

 

 

sól morska