Ewa Nowak „Drzazga” – Jak ona to robi?

Ewa Nowak „Drzazga” – Jak ona to robi?

Ewa Nowak „Drzazga” – Jak ona to robi? Czy powinno się pisać 13-te części serii?  Na szczęście przestaliśmy być zabobonni!  Ewa Nowak w swojej najnowszej książce „Drzazga” udowodniła, że potrafi powtórzyć sukces części takich jak „Diupa”, czy „Lawenda w Chodakach”. Seria „Miętowa” Ewy Nowak, nie jest przysłowiowym „tasiemcem”. Każda część jest współczesną historią ludzkich galimatiasów. Łączy je aktualne spojrzenie na współczesną Polskę, problemy i radości jej bohaterów. Z jednej strony można powiedzieć że są to zwykłe problemy polskich nastolatek, kiedy jednak sięgniemy po chociaż jedną część „miętowej” szybko zmienimy zdanie. Nie ma co się przecież wymądrzać, problemy są przecież trudne z tego powodu, że trzeba je przeżyć.

 

 

 

„Drzazga” wciąga, sam tytuł sugeruje, że będziemy mieli odczynianie z głębokim rodzinnym bólem.

 

 

Już od pierwszej strony trafiamy w samo serce konfliktu, między matką i ojcem po rozwodzie, nową kobietą w życiu ojca oraz najistotniejszym konflikcie pomiędzy dwiema siostrami – Martą i Jagną.  Ewa Nowak  będzie zręcznie próbować  uśpić naszą czujność. Z początku siostry będą wydawać się skrajnie różne – odpowiedzialna Marta, szkolna prymuska, chętna do pomocy mamie. Marta będzie jednak bardzo zdystansowaną osobą. Bardziej próbuje naśladować matkę, nie chce jej zawieść . W sporze między rodzicami twardo stoi po stronie matki. Jedną z pasji Marty są książki psychologiczne, które czyta by samodzielnie spróbować zrozumieć konflikt rodziców i drzazgę, jaka pojawiła się w Jagnie po częściowej stracie ojca. A Jagna? Czy rzeczywiście będzie taką złą osobą, jak opisuje ją Marta? Jagna, uczęszcza do równoległej klasy w szkole Marty mimo, że jest o rok starsza. Z perspektywy siostry specjalnie nie zdała mimo pomocy oferowanej przez nauczycieli.  Jagna zacznie jakoś radzić sobie w szkole, mimo braku korepetycji i innych pomocy jakie otrzymuje jej siostra. Jagna jest lubiana w szkole, zawsze otacza ją grupa znajomych.

Marta i Jagna mieszkają razem z matką nauczycielką. Matka nie ukrywa swojego zawodu starszą córką. Razem z Martą próbuje zrozumieć, dlaczego starsza siostra nie chce pójść w jej ślady i się trochę ustatkować.  I muszę przyznać, że sama dałam się wciągnąć w tą psychologiczną grę! Winna jest oczywiście narracja z perspektywy Marty. Tak naprawdę o Jagnie w książce niemal wyłącznie się mówi, starsza siostra jest wiecznie po za domem, a gdy już się w nim pojawi, jest radosna „w złośliwy sposób” jak powiedziałaby Marta. Czy myślicie, że po tym tekście będziecie wiedzieć już wszystko o rodzinnej drzazdze? Otóż nie! Ewa Nowak to mistrzyni psychologii w książkach młodzieżowych. Czytający Drzazga niejednokrotnie zaskoczą się czytając jej powieść, w chwili gdy będzie myśleć, że rozumiemy sytuację autorka wyciągnie kolejna asa z rękawa.

13 część serii Miętowej wbiła mi się w serce. Ale jak najbardziej w pozytywnym sensie.

Autor:  Ewa Nowak
Tytuł: Drzazga

Seria: „Miętowa”
Wydawnictwo: Egmont
Stron: 332
ISBN: 978-83-237-5331-5