Ekologia – czego Jaś się nie nauczy…

Ekologia – czego Jaś się nie nauczy…

Ekologia – czego Jaś się nie nauczy… no właśnie. Tego Jan nie będzie umiał. Temat ekologii, choć ważny, najczęściej stanowi dla nas swego rodzaju modę. Na niej się niestety kończy… Przy okazji różnych zrywów/akcji. Dużo się mówi o EKO jedzeniu, EKO pielęgnacji dzieci, EKO zabawach, EKO ubraniu a nawet o EKO dzieciach. Co zrobić, by temat EKO był dla nas naturalny a nie wymuszony przy szczególnej okazji? Aby dla naszych dzieci stał się czymś więcej? Przede wszystkim edukować od pierwszych lat życia i dawać przykład poprzez własne działania.

 

 

 

Niedaleko pada jabłko od jabłoni.

Pokolenie obecnych rodziców nie spotkało się w swym dzieciństwie z edukacją ekologiczną lub była ona znikoma. W tamtych czasach problem ten nie istniał prawie. Żyliśmy bez plastikowych butelek i opakowań, książki tak jak ubrania dziedziczyło się od starszego rodzeństwa lub znajomych. W jedzeniu nie było listy „E-cośtam”, nie było produktów korporacyjnych z zaniżoną jakością i podwyższoną wydajnością, tak szkodliwych dla naszego zdrowia. Ale teraz otaczająca nas rzeczywistość jest zupełnie inna. Niestety wielu z nas tego nie zauważyło… A skoro my nie jesteśmy ekologiczni, to nasze dzieci również nie będą – czerpią z nas przykład, czy tego chcemy czy nie ;)

 

 

 

 

Dlatego warto wprowadzić do naszego życia EKO zmiany. Dziecko wychowywane w domu, w którym przestrzega się zasad dbania o środowisko, przyjmuje takie wzorce. EKO postawa rodziców może być widoczna już w pierwszych dniach życia ich dziecka. Sztandarowym tego przykładem są pieluchy wielorazowe, które odciążają środowisko z konieczności rozkładu sztucznych tworzyw, z których wykonane są pieluszki jednorazowe. Proszki do prania mogą zostać zastąpione specjalnymi orzechami piorącymi, natomiast zakup wszelkich kosmetyków powinien być poprzedzony sprawdzeniem składu (ważne by nie zawierały szkodliwych substancji, takich jak parabeny, pochodne ropy naftowej, silikony, glikole, ftalany, sztuczne barwniki i aromaty).

Świadomi rodzice wiedzą, że wybór ekologicznych zabawek ma pozytywny wpływ na środowisko, ale również na rozwój dziecka. Jednak co stanowi o tym, że zabawka jest ekologiczna? Powinna być wykonana z materiałów z recyklingu lub surowców odnawialnych (np. drewno), jest biodegradowalna i produkowana z poszanowaniem dla środowiska oraz pracy ludzi, którzy ją tworzą (Fair Trade). Tego typu informacje można znaleźć na opakowaniu lub etykietce.

 

 

 

Wybór odpowiedniego wyposażenia domu to oczywiście nie wszystko. Ważne jest, aby rodzice wprowadzili obowiązujące wszystkich domowników EKO zasady nakazujące oszczędzanie energii, wody, segregację śmieci, gospodarowanie zakupionej żywności w taki sposób, aby się nie marnowała czy rezygnacja z foliowych toreb na zakupy.

Jeśli idea ekologii będzie przyświecać nam przed narodzinami pierwszego dziecka, będziemy mieli szansę na wychowanie go w myśl jej zasad. Jednak nie wszystko stracone jeżeli macie już kilkuletnie dziecko! Po prostu edukujecie – rozmawiacie, tłumaczycie i dajecie dobry przykład :) Oczywiście musicie to robić umiejętnie – nawet najlepsze argumenty mogą nie odnieść skutku, gdyż w głowie dziecka pozostaną „suchą” listą zakazów i nakazów. O wiele lepiej omawiać poszczególne zagadnienia na konkretnych przykładach i zaangażować malca we wprowadzane zmiany w możliwie maksymalnym stopniu. Możecie to robić przez zabawę. A są ku temu narzędzia. Na przykład strona Ministerstwa Środowiska:

 

http://dzieci.mos.gov.pl/

 

Stworzona jest specjalnie dla dzieci, rodziców i nauczycieli zainteresowanych ekologią i ogólnie przyrodą. Znajdziecie tu liczne gry i zabawy dla dzieci, które przy okazji rozwijają i przyspieszają rozwój intelektualny maluchów. Warto więc :)

A gdy dziecko odejdzie już od komputera, możemy zaproponować mu ekologiczne zabawy, które wykształcą dobre nawyki. Dobrym początkiem będzie prośba o pomoc w przygotowaniu specjalnych pojemników, do których będziemy wyrzucać szkło, papier i plastik. Oddajmy zatem malcowi trzy pojemniki i dajmy pełną swobodę w ich oznaczeniu i ozdobieniu. Pomocne mogą okazać się różnego rodzaju naklejki , markery lub inne przybory.

Na tym udział dziecka się nie kończy. Może ono przecież spróbować wykonać własnoręcznie kilka zabawek wykorzystując stare ręczniki, włóczkę, guziki czy plastikowe pojemniki. Być może niektóre z nich będą się nadawać na prezent urodzinowy dla któregoś z członków rodziny. Jeśli malec popisze się zdolnościami plastycznymi z pewnością chętnie podejmie się wykonania recyklingowych ozdób na tegoroczną choinkę.

Kolejną lekcją ekologii, a jednocześnie ulgą dla domowego budżetu, może być wizyta w pobliskim sklepie z odzieżą używaną. Dziecko przekona się o tym, że rzeczy tam zakupione wcale nie muszą być brzydsze lub gorsze od tych, kupowanych w markowych salonach. Co więcej, można się tam doszukać takich unikatów, jakich nie sposób znaleźć w wielkich galeriach handlowych. Dla dziewczynek może być to motywacja do nauki szycia, dzięki której będą mogły przerabiać zakupione tanio ubrania, przerabiać je na modniejsze fasony lub nawet przerabiać, np. stare jeansy na torebkę.

Równie ciekawym co pomysłowym sposobem obchodzenia się ze swoją EKO postawą jest wpisanie do rodzinnego kalendarza „ekologicznych świąt”. Okazuje się, że jest ich niemało:

 • 23 stycznia – Dzień bez Opakowań Foliowych
 • 11 lutego – Ogólnopolski Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej
 • 21 marca – Światowy Dzień Lasu
 • 22 marca – Światowy Dzień Wody, Dzień Ochrony Bałtyku
 • 1 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Ptaków, Dzień Ryby
 • 5 kwietnia – Dzień Drzew
 • 20 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem
 • 22 kwietnia –Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi
 • 23 kwietnia –Dzień Koni
 • 28 kwietnia – Dzień Ziemi
 • 3 maja – Dzień Słońca
 • 22 maja – Dzień Praw Zwierząt
 • 31 maja –Dzień Bociana Białego
 • 5 czerwca – Dzień Ochrony Środowiska
 • 6 czerwca – Dzień bez Samochodu
 • 1 lipca –Dzień Psa
 • 16 września – Dzień Warstwy Ozonowej
 • 19 września – Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk
 • 22 września –Dzień bez Samochodu
 • 28 września – Światowy Dzień Morza
 • 4 października – Międzynarodowy Dzień Zwierząt
 • 25 października –Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt
 • 10 listopada –Dzień Jeża
 • 18 listopada – Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu
 • 25 listopada –Dzień bez Futra

Sposób obchodzenia tych świąt może być ustalony przez rodzinę, co pozwala na dużą dowolność, improwizację i pomysłowość. Bez znaczenia czy w danym dniu postanowicie namalować Matkę Ziemię, wybrać się do schroniska dla psów z zapasem karmy czy namówić tatę, by pojechał do pracy tramwajem, zabawa na pewno będzie przednia, a skutki… przyjazne środowisku.

DO DZIEŁA! :)