ECO środek na komary

ECO środek na komary

ECO środek na komary, czyli jak nie dać się wyssać małemu, podłemu wampirowi! Te brzęczące maleńkie drapieżniki potrafią wyrwać z najgłębszego snu, gdy pojawią się tuż nad naszą głową. Nie wiem dokładnie jak to się dzieje, ale ja zawsze je słyszę…
Są prawdziwą letnia zmorą, zwłaszcza gdy nie możemy pryskać się ogólnodostępnymi chemicznymi środkami. Alergia nie wybiera, no cóż… Są jednak na to sposoby. Skuteczny środek odstraszający, możemy zrobić sobie sami. Mamy na to nawet kilka sposobów.


Jakich?

 

Sposób 1.

Spray na komary.
Czego potrzebujemy:

-butelka z atomizerem
-2 łyżki wyciągu z oczaru wirginijskiego, który znajdziesz w aptece
-2 łyżki oleju jojoba, który również znajdziesz w aptece
– 1 łyżka czystej gliceryny roślinnej. Jeśli akurat skończyła Ci się gliceryna roślinna- zajrzyj do apteki
-50-100 kropel wybranych olejków eterycznych ( oregano goździkowego citronella, lawendowego , tymiankowego, z drzewa herbacianego, bergamotki, mięty pieprzowej)

Przygotowanie:

1. Zmieszaj wszystkie składniki i przelej do butelki z atomizerem. Mieszanka olejków eterycznych jest dowolna, najlepiej jednak, by każdego z nich dodać 10-20 kropli. Im więcej olejków użyjesz, tym skuteczniej odstraszysz komary.
2. To w sumie tyle. Pamiętaj o wstrząśnięciu przed każdym użyciem. Pamiętaj też o tym, że olejków nie wolno stosować bezpośrednio na skórę. By uniknąć podrażnień rozcieńcz je w oleju bazowym (oliwa z oliwek, olej jojoba, olejek migdałowy).
3. I nie używaj olejku z miodli indyjskiej. Jest on wysoce szkodliwy dla dzieci i kobiet w ciąży.

 

Sposób 2.

Paprociowy środek na komary.

Czego potrzebujemy:

-paprocie (nie zbieraj paproci rosnących przy drodze, udaj się do lasu i znajdź je w zacienionym miejscu)
-wódka
-butelka albo słoik
-spryskiwacz

Przygotowanie:

1. Porwij paprocie na małe kawałki i zalej je wódką. Mieszankę postaw w ciepłym miejscu, by fermentacja przebiegła szybciej (4 do 10 dni)
2. Przelej ją do spryskiwacza i spryskaj ciało oraz ubrania. Zapach paproci wietrzeje więc zabieg musisz co pewien czas powtarzać.

 

Sposób 3.

Maść na komary.
Czego potrzebujemy:

-Słoik
-2 szklanki żelu aloesowego, który znajdziesz w aptece
-2 łyżeczki olejku z drzewa herbacianego, który również dostaniesz w aptece
-2 łyżeczki olejku cytronelowego, dostępny w aptece
-1/2 łyżeczki olejku rozmarynowego albo 1/2 łyżeczki miodu. Olejek rozmarynowy kupisz, uwaga- w aptece!

Przygotowanie:

1. Wlej żel do słoika
2. Dodaj olejek z drzewa herbacianego i olejek cytrynowy
3. Dokładnie wymieszaj, do momentu uzyskania prześwitującej zawiesiny
4. Wetrzyj w miejsca narażone na ukąszenia. Unikaj kontaktu z oczami, w razie dostania się maści do oczu- natychmiast przemyj je wodą

Jeżeli chcecie uprościć sobie życie, to już znaczny efekt daje użycie czystego olejku eterycznego – cytrynowego, waniliowego miętowego, eukaliptusowego bądź z kocimiętki. Wystarczy wetrzeć go za uszami, oraz w zagłebieniach skóry np. w pachwinach.

Dobrze zabezpiecza przed ugryzieniami też szare mydło – umyta skóra nie wytwarza zapachu, który by przyciągał złośliwe komary. Już sam prysznic jest dobrym sposobem na ich uniknięcie. Sucha skóra jest dla nich po prostu mniej atrakcyjna – a komary ciągną do wilgoci (w tym także i potu).