„Dzwony wojny” – wspólna produkcja TVP i BBC

„Dzwony wojny” – wspólna produkcja TVP i BBC

„Dzwony wojny” – wspólna produkcja TVP i BBC. W zalewie tytułów serialowych, w naszej kochanej TV, czujemy się ostatnio czasem niczym porwani przez lawinę błotną – niemal dosłownie i w przenośni. Przytłoczeni ogromem czegoś, co nawet trudno ładnie i elegancko nazwać a co zlewa się w jedną wielką masę i niekiedy zostawia „niesmak” na dłużej. Oczywiście z jednej strony mamy: „Klan”, „Barwy szczęścia”, czy „M jak miłość”, a z drugiej „Grę o tron”, „Hose od Cards”,” Dr. House`a”, „Homeland” czy nasz polski „Czas Honoru”.

Jednak już od jakiegoś czasu, a tej wiosny szczególnie, wydaje się, że coś w rodzimej polityce serialowej zaczyna się zmieniać. Daje się zauważyć (na całe szczęście dobry) nowy trend. Otóż TV innych krajów chcą z nami „kręcić” nie tylko pojedyncze strzały ale i całe serie – seriale. Mam tu na myśli konkretnie telewizję BBC, która po sukcesie „Szpiegów w Warszawie”, serialu kręconego wspólnie w 2012 roku, ponownie podejmuje współpracę z polską TV. Tym razem na warsztat pójdzie I wojna światowa, między innym z racji przypadającego w tym roku stulecia jej wybuchu. Serial „Dzwony wojny” (stary tytuł „Dzwony śmierci”) rusza z realizacją, z kopyta już 12 maja 2014 roku. Zdjęcia mają być kręcone m.in. w Twierdzy Modlin i pod Piasecznem.


„Reżyserem „Dzwonów wojny” jest Brendan Maher, wielokrotnie nagradzany australijski reżyser z ponad 20-letnim doświadczeniem.Zdjęcia do serialu zrealizują: Jacek Petrycki, wybitny polski operator, wielokrotnie nagradzany w Polsce i za granicą, laureat BAFTY za zdjęcia do „The Betrayed”, wieloletni współpracownik BBC i Channel 4, autor zdjęć do filmów Krzysztofa Kieślowskiego („Amator”) i Agnieszki Holland („Aktorzy prowincjonalni”, „Gorączka”, „Kobieta samotna”, „Europa, Europa”) oraz Tomasz Naumiuk – młody, ale już doświadczony autor zdjęć do wielu produkcji (serial „Krew z krwi”, „Prawo Agaty”, film „Być jak Kazimierz Deyna”).”

W jednej z ról wystąpi młoda studentka Warszawskiej Akademii Teatralnej – Erika Karkuszewska, która wydaje się być przedstawicielką zupełnie nowego, młodego pokolenia aktorskiego. Ta młoda dziewczyna, znająca świetnie język angielski, hiszpański i francuski – co otwiera jej perspektywę rozwoju na międzynarodowym rynku filmowym.
W przeciwieństwie do wielu gwiazd czy gwiazdeczek nie chwali się na prawo i lewo, że wygra jakiś casting i dostanie role, tylko idzie i wygrywa. To wyraźnie wyczuwalny powiew świeżości w tej kapryśnej branży, zupełnie nowa jakość, której wyznacznikiem są: siła, piękno i talent. Choć na efekt końcowy owych cech musimy poczekać do emisji serialu, to ja już dziś mogę się założyć, że warto.