Dziecięce blogi modowe. Kontrowersyjne, czy urocze?

Dziecięce blogi modowe. Kontrowersyjne, czy urocze?

Blogów modowych przybywa jak grzybów po deszczu, nie tylko wśród kobiet i mężczyzn, ale również wśród najmłodszych. Blogi oraz profile na Instagramie, na których widzimy supermodne, wystylizowane dzieci mają tyle samo zwolenników, co przeciwników. Krytykujący często zarzucają rodzicom, że to realizowanie ich własnych ambicji oraz szybki sposób zarobienia na dziecku. A co na to sami rodzice? Najczęściej tłumaczą, że nie ma nic w tym złego, a pociechy mają mega frajdę z przebieranek i same chętnie pozują do zdjęć.

Nie wszyscy są jednak optymistycznie nastawieni do prezentowania dziecięcej mody w blogosferze. Autorka artykułu na stronie mommyish.com Carrie Murphy uważa, że rodzice bardzo często ubierają maluchy w stroje dla dorosłych. – Dzieci nie są miniaturową wersją dorosłych. To dzieci! Noworodek ubrany w ponczo, mała dziewczynka nosząca spódnicę ołówkową – przecież w tych rzeczach jest im niewygodnie – zwłaszcza w czasie zabawy – pisze Murphy. Autorka tekstu podkreśla także, że modowe przebieranki sprzyjają próżności i zepsuciu dzieci.

jacob_1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 
Mimo wszystko popularność blogów oraz profili na Instagramie z modą dziecięcą nie słabnie. Jedną z gwiazd dziecięcej blogosfery modowej jest 2-letni Jacob z Malezji. Chłopiec w krótkim czasie stał się gwiazdą Instagrama, a jego profil liczy już 50 tysięcy obserwujących. Na pomysł założenia profilu w sieci Jacobowi wpadł jego tata, natomiast za stylizacje malca odpowiedzialna jest jego mama, która na co dzień jest blogerką. Kobieta po urodzeniu syna zrezygnowała z pracy i założyła blog, na którym dzieli się z innymi przemyśleniami na temat macierzyństwa, zdrowia i urody.

Jak podkreśla Shaine Wong – rodzicielka 2-latka, syn najbardziej lubi buty i sam sobie je wybiera. – Jacob ma kilka par butów na różne okazje i zazwyczaj sam wybiera sobie obuwie pasujące do konkretnej stylizacji – powiedziała Wong w jednym z wywiadów. Stylowy dwulatek pod każdym postem ze stylizacją zbiera mnóstwo pochlebnych komentarzy oraz polubień.

W świecie dziecięcej mody popularna jest również m.in. 3-letnia London Scout z Nowego Jorku, której profil na Instagramie śledzi już 88 tysięcy osób, 5-letni Alonso Mateo z Kalifornii oraz kilkuletni Alexander Yan, który pokazuje stylizacje gwiazd z wersji mini. Modowe blogi dziecięce są również popularne w Polsce. Do najpopularniejszych należą m.in. Szafeczka, Kaszka z Mlekiem oraz Zezuzulla.
scout

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A co Wy myślicie na temat mody dziecięcej w blogosferze i mediach społecznościowych?

 • Ewa Plucińska

  Ja sceptycznie podchodzę do takich rzeczy…

 • Joanna Filak

  Sama nie wiem co o tym myśleć…. z jednej strony fajnie jak dzieci są ładnie poubierane ale bez przesady… nie ida na pokaz mody tylko do piaskownicy!

 • Izabella Strzałkowska

  Czy ja wiem, trochę to jak zabawa modą i dzieckiem (które zabwką nie jest) dużych matek. Ale jeśli dziecku nie dizeje się krzywda i ma z tego radochę to dlaczego nie?

 • tylko Zezuzulla, to chyba marka odzieżowa, a nie popularny blog modowy dla dzieci ;-)

 • Rodzice coraz częściej chcą aby ich dzieci były wystylizowane i wyglądały jak dorosłe. Nie ma nic gorszego niż dorosłe dzieci za wszelką cenę. Modę dziecięcą możemy podzielić na fajne ciuszki i takie, które są pełne przepychu i sprawiają, że dziecko w takich przesadzonych stylizacjach nie zawsze czuje się sobą. Czy dla tych dzieci modne ubrania są najważniejsze czy jednak to jest zaspokojenie potrzeb rodzica?